1 of 2 images
Rite Edge Panga Machete Satin
2 of 2 images
Rite Edge Panga Machete Satin
Tap Tap to Zoom
Questions & Answers
- Blade Length:
- 10.5 in
- Overall Length:
- 16 in
- Blade Material:
- Stainless Steel
- Handle Color:
- Black Rubberized ABS
- Color:
- Black
Code: 18D-KN1-CN211553SL-211553-SL
MPN: 211553-SL
UPC: 801608015539
$19.95
Product Info for Rite Edge Panga Machete 10.50 in Stainless Steel Fixed Blade Knife
16" (40.64cm) overall. 10.5" (26.67cm) satin finish sawback stainless blade. Black rubberized ABS handle. Black nylon belt sheath. Boxed.![]()
Specifications for Rite Edge Panga Machete 10.50 in Stainless Steel Fixed Blade Knife:
| Manufacturer: | Rite Edge |
| Blade Length: | 10.5 in |
| Overall Length: | 16 in |
| Blade Material: | Stainless Steel |
| Knife Application: | Machete |
| Handle Color: | Black Rubberized ABS |
| Weight: | 1.36 lb |
| Color: | Black |
| Length: | 40.64 cm |
Package Contents:
- Rite Edge Panga Machete Satin
Rite Edge Panga Machete 10.50 in Stainless Steel Fixed Blade Knife Orderable Models
List of Orderable Models
- Rite Edge Panga Machete 10.50 in Fixed Blade Knife, Black rubberized ABS, 211553SL , MPN: 211553-SL , UPC: 801608015539 , Code: 18D-KN1-CN211553SL-211553-SL
Compare (0)
1 item has been added
Add at least two items to compare