1 of 3 images
Rite Edge Redtail Stag Hunter
2 of 3 images
Rite Edge Redtail Stag Hunter
3 of 3 images
Rite Edge Redtail Stag Hunter
Tap Tap to Zoom
Questions & Answers
- Blade Length:
- 4.75 in
- Overall Length:
- 9 in
- Blade Material:
- Stainless Steel
- Handle Color:
- Red Pakkawood
- Color:
- Red
Code: 18D-KN1-PA8034-DH-8034
MPN: DH-8034
UPC: 801608180343
$19.95
Product Info for Rite Edge tail Stag Hunter 4.75 in Stainless Steel Fixed Blade Knife
9" (22.86cm) overall. 4.75" (12.07cm) satin finish stainless blade. Red pakkawood handle. Full tang. Stag bolster. Brown leather belt sheath. Boxed.![]()
Specifications for Rite Edge tail Stag Hunter 4.75 in Stainless Steel Fixed Blade Knife:
| Manufacturer: | Rite Edge |
| Blade Length: | 4.75 in |
| Overall Length: | 9 in |
| Blade Material: | Stainless Steel |
| Knife Application: | Hunting |
| Handle Color: | Red Pakkawood |
| Weight: | 0.72 lb |
| Color: | Red |
| Length: | 22.86 cm |
Package Contents:
- Rite Edge Redtail Stag Hunter
Rite Edge tail Stag Hunter 4.75 in Stainless Steel Fixed Blade Knife Orderable Models
List of Orderable Models
- Rite Edge tail Stag Hunter 4.75 in Fixed Blade Knife, Red pakkawood, DH8034 , MPN: DH-8034 , UPC: 801608180343 , Code: 18D-KN1-PA8034-DH-8034
Compare (0)
1 item has been added
Add at least two items to compare