1 of 3 images
Rite Edge Winter Cabin Hunter
2 of 3 images
Rite Edge Winter Cabin Hunter
3 of 3 images
Rite Edge Winter Cabin Hunter
Tap Tap to Zoom
Questions & Answers
- Blade Length:
- 6 in
- Overall Length:
- 11 in
- Blade Material:
- Stainless Steel
- Handle Color:
- Stacked Leather
Code: 18D-KN1-PA203469-203469
MPN: 203469
UPC: 801608034691
List: $38.99Save $1.00
$37.99
Product Info for Rite Edge Winter Cabin Hunter 6.00 in Stainless Steel Fixed Blade Knife
11" (27.94cm) overall. 6" (15.24cm) satin finish stainless blade. Stacked leather handle. Brass guard and pommel. Red and green wood spacers. Brown leather belt sheath. Boxed.![]()
Specifications for Rite Edge Winter Cabin Hunter 6.00 in Stainless Steel Fixed Blade Knife:
| Manufacturer: | Rite Edge |
| Blade Length: | 6 in |
| Overall Length: | 11 in |
| Blade Material: | Stainless Steel |
| Knife Application: | Fixed Blade |
| Handle Color: | Stacked Leather |
| Weight: | 0.96 lb |
| Length: | 27.94 cm |
Package Contents:
- Rite Edge Winter Cabin Hunter
Rite Edge Winter Cabin Hunter 6.00 in Stainless Steel Fixed Blade Knife Orderable Models
List of Orderable Models
- Rite Edge Winter Cabin Hunter 6.00 in Fixed Blade Knife, Stacked leather, 203469 , MPN: 203469 , UPC: 801608034691 , Code: 18D-KN1-PA203469-203469
Compare (0)
1 item has been added
Add at least two items to compare