Tap Tap to Zoom
- Reticle:
- ODEN
- Tube Diameter:
- 34 mm
- Reticle Focal Plane:
- First Focal Plane (FFP)
- Illumination Color:
- Red
- Finish:
- Type III Hard Coat Anodized
- Color:
- Black
- Weight:
- 35 oz
- Adjustment Click Value:
- 0.1 Mil Rad
- Adjustment Type:
- Mil Rad
- Parallax:
- 20 yds to infinity
- Illumination Type:
- LED
Code: 36Z-RS-X7CON246-7C324LFI
MPN: 7C324LFI
UPC: 019962528460
Product Info for Riton Optics X7 Conquer 3-24x56mm Rifle Scope
The X7 Conquer 3-24x56 features Riton HD/ED glass with a First Focal Plane (FFP), illuminated reticle allowing for maximum clarity and accurate ranging at all magnification levels. With an integrated throw lever, 34mm tube, and advanced zero stop turrets, the X7 Conquer 3-24x56 is sure to be your go to precision optic.![]()
Specifications for Riton Optics X7 Conquer 3-24x56mm Rifle Scope:
| Manufacturer: | Riton Optics |
| Objective Lens Diameter: | 56 mm |
| Magnification: | 3 - 24 x |
| Reticle: | ODEN |
| Tube Diameter: | 34 mm |
| Reticle Focal Plane: | First Focal Plane (FFP) |
| Exit Pupil: | 2.23 - 6.6 mm |
| Illumination Color: | Red |
| Finish: | Type III Hard Coat Anodized |
| Field of View, Linear: | 35 - 4.6 ft at 100 yds |
| Eye Relief: | 90 mm |
| Color: | Black |
| Weight: | 35 oz |
| Adjustment Click Value: | 0.1 Mil Rad |
| Length: | 13.87 in |
| Adjustment Type: | Mil Rad |
| Parallax: | 20 yds to infinity |
| Illumination Type: | LED |
| Battery Type: | CR2032 |
| Width: | 3.7 in |
| Fabric/Material: | 6061-T6 Aluminum |
| Adjustment Range: | 36 Mil Rad |
| Height: | 3.5 in |
| Lens Material: | HD Glass |
| Optical Coating: | Fully Multi-Coated |
| Light Transmission: | 99.5 % |
| Brightness Settings: | 6 |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Shockproof: | Yes |
| Fogproof: | Yes |
| Battery Quantity: | 1 |
| Package Type: | Box |
| Magnification Type: | Variable |
| Gun Type: | Rifle |
| Attachment Type: | Riflescope Ring |
Features of Riton Optics X7 Conquer 3-24x56mm Rifle Scope
- Equipped with Riton's R7 Zero Stop Turrets w/ Upgraded Stainless Steel Internals
- Integrated Removable Throw Lever
- Fast-Focus Eyepiece
- Assembled in EP-Level Clean Room
- 100% Waterproof, Fog proof and Shockproof (tested up to 1200 Gs)
- Aircraft Grade Aluminum with Rugged Design
- Ready for the Toughest Environments
- Full Wide Band
- Low Light Enhancement
- Six Levels of Red Illumination, Featuring On/Off Between Each Level w/ 2 Auto Shut-Off
- Mounting Length: 6.87in/174mm
Package Contents:
- Riton Optics X7 Conquer 3-24x56mm Rifle Scope
- Flip-Up Lens Covers
- Lens Cloth
- Allen Wrench
Riton Optics X7 Conquer 3-24x56mm Rifle Scope Orderable Models
List of Orderable Models
- Riton Optics X7 Conquer Rifle Scope, 3-24x56mm, 34mm Tube, First Focal Plane, ODEN Reticle, Anodized, Black, Red, 7C324LFI , MPN: 7C324LFI , UPC: 019962528460 , Code: 36Z-RS-X7CON246-7C324LFI