01:20
02:50
00:00
/
-00:33
1 of 2 videos
RIX Leap L12 Teaser
00:00
/
-00:33
2 of 2 videos
RIX Leap L12 Unboxing
1 of 28 images
RIX Leap L12R 2-6x60mm Thermal Rifle Scope w/LRF
2 of 28 images
RIX Leap L12R 2-6x60mm Thermal Rifle Scope w/LRF
3 of 28 images
RIX Leap L12R 2-6x60mm Thermal Rifle Scope w/LRF
4 of 28 images
RIX Leap L12R 2-6x60mm Thermal Rifle Scope w/LRF
5 of 28 images
RIX Leap L12R 2-6x60mm Thermal Rifle Scope w/LRF
6 of 28 images
RIX Leap L12R 2-6x60mm Thermal Rifle Scope w/LRF
7 of 28 images
RIX Leap L12R 2-6x60mm Thermal Rifle Scope w/LRF
8 of 28 images
RIX Leap L12R 2-6x60mm Thermal Rifle Scope w/LRF
9 of 28 images
RIX Leap L12R 2-6x60mm Thermal Rifle Scope w/LRF
10 of 28 images
RIX Leap L12R 2-6x60mm Thermal Rifle Scope w/LRF
11 of 28 images
RIX Leap L12R 2-6x60mm Thermal Rifle Scope w/LRF
12 of 28 images
RIX Leap L12R 2-6x60mm Thermal Rifle Scope w/LRF
13 of 28 images
RIX Leap L12R 2-6x60mm Thermal Rifle Scope w/LRF
14 of 28 images
RIX Leap L12R 2-6x60mm Thermal Rifle Scope w/LRF
15 of 28 images
RIX Leap L12R 2-6x60mm Thermal Rifle Scope w/LRF
16 of 28 images
RIX Leap L12R 2-6x60mm Thermal Rifle Scope w/LRF
17 of 28 images
RIX Leap L12R 2-6x60mm Thermal Rifle Scope w/LRF
18 of 28 images
RIX Leap L12R 2-6x60mm Thermal Rifle Scope w/LRF
19 of 28 images
RIX Leap L12R 2-6x60mm Thermal Rifle Scope w/LRF
20 of 28 images
RIX Leap L12R 2-6x60mm Thermal Rifle Scope w/LRF
21 of 28 images
RIX Leap L12R 2-6x60mm Thermal Rifle Scope w/LRF
22 of 28 images
RIX Leap L12R 2-6x60mm Thermal Rifle Scope w/LRF
23 of 28 images
RIX Leap L12R 2-6x60mm Thermal Rifle Scope w/LRF
24 of 28 images
RIX Leap L12R 2-6x60mm Thermal Rifle Scope w/LRF
25 of 28 images
RIX Leap L12R 2-6x60mm Thermal Rifle Scope w/LRF
26 of 28 images
RIX Leap L12R 2-6x60mm Thermal Rifle Scope w/LRF
27 of 28 images
RIX Leap L12R 2-6x60mm Thermal Rifle Scope w/LRF
28 of 28 images
RIX Leap L12R 2-6x60mm Thermal Rifle Scope w/LRF
Tap Tap to Zoom
Product Videos
Documents
Questions & Answers
- Color:
- Black
- Refresh Rate:
- 60 Hz
Code: 5EX-THR-RSRA12-LEAP-L12R
MPN: RIX LEAP L12R
UPC: 850042107836
List: $7,099.00Save $200.00
$6,899.00
Product Info for RIX Leap L12R 2-6x60mm Thermal Rifle Scope w/LRF
The upgraded Leap model features an AI-powered image enhancement processor and a built-in rangefinder, making its functions more complete and advanced.![]()
Specifications for RIX Leap L12R 2-6x60mm Thermal Rifle Scope w/LRF:
| Manufacturer: | RIX |
| Color: | Black |
| Magnification: | 2 - 6 x |
| Objective Lens Diameter: | 60 mm |
| Sensor Resolution: | 1280x1024 pixels |
| Display Resolution: | 2560x2560 pixels |
| Video Record Resolution: | 1280x1280 pixels |
| Refresh Rate: | 60 Hz |
| Eye Relief: | 50 mm |
| Field of View, Angle: | 14.6 - 11.7 degrees |
| Range of Detection: | 3100 m |
| Battery Type: | Lithium Ion |
| Battery Life: | 6.5 hours |
| Operating Temperature: | -4 - 122 Fahrenheit |
| Water Resistance Level: | IP67 |
| Length: | 15.5 in |
| Width: | 3.8 in |
| Height: | 3.3 in |
| Weight: | 3 lb |
| Package Type: | Box |
| Noise Equivalent Temperature Difference: | 15 mK NETD |
| Display Type: | AMOLED |
Package Contents:
- RIX Leap L12R 2-6x60mm Thermal Rifle Scope w/LRF
RIX Leap L12R 2-6x60mm Thermal Rifle Scope w/LRF Orderable Models
List of Orderable Models
- RIX Leap L12R 2-6x60mm Thermal Rifle Scope w/LRF, 60Hz, 1280x1024, Black, LEAP-L12R , MPN: RIX LEAP L12R , UPC: 850042107836 , Code: 5EX-THR-RSRA12-LEAP-L12R
Compare (0)
1 item has been added
Add at least two items to compare