Tap Tap to Zoom
Read More...
Read More...
- Night Vision Generation:
- 2+
- Diopter Adjustment Range:
- -4 - 2 dpt
- Image Intensifier Tube:
- Max FOM 1400
- Image Intensifier Color:
- White Phosphor
- Battery Quantity:
- 1
- System/Lens Resolution:
- 64 lp/mm
- Included Accessories:
- Standard
- Color:
- Black
Code: 5EX-NVB-RVVNV2-RNV31W14
MPN: RNV31W14
UPC: 850042107492
Buy Together and Save
Product Info for RIX RNV-31 1x25mm Night Vision Binoculars w/White Tubes 1400 FOM
The RNV-31 stands out as compact and adaptable night vision goggles (NVG), engineered for ease of use and flexibility in dim environments. Employing a standard 18mm image intensifier tube, it delivers crisp night vision imagery. Remarkably lightweight at only 500 grams (about 17.6 ounces), the RNV-31 ensures comfort during prolonged usage and is well-suited for a multitude of tasks and scenarios.![]()
Specifications for RIX RNV-31 1x25mm Night Vision Binoculars w/White Tubes 1400 FOM:
| Manufacturer: | RIX |
| Magnification: | 1 x |
| Objective Lens Diameter: | 25 mm |
| Night Vision Generation: | 2+ |
| Length: | 110 mm |
| Field of View, Angle: | 40 degrees |
| Weight: | 500 g |
| Battery Type: | AA |
| Eye Relief: | 25 mm |
| Focus Range: | 0.25 m to Infinity |
| Diopter Adjustment Range: | -4 - 2 dpt |
| Battery Life: | 20 hours |
| Width: | 90 mm |
| Height: | 97 mm |
| Binoculars Focus System: | Manually Adjustable |
| Image Intensifier Tube: | Max FOM 1400 |
| Image Intensifier Color: | White Phosphor |
| Battery Quantity: | 1 |
| System/Lens Resolution: | 64 lp/mm |
| Included Accessories: | Standard |
| Color: | Black |
Features of RIX RNV-31 1x25mm Night Vision Binoculars w/White Tubes 1400 FOM:
- Ingress Protection 10m
- The power knob can also adjust the gain, allowing users to cope with variable lighting applications and improve detection and recognition of night targets in complex environments.
- RNV-14 automatically enters standby mode after being idle for more than 3 minutes and reopens when the status changes.
- The RNV-14 dramatically reduces energy consumption during auto standby, extending battery life.
- The function of automatically turning off the power when flipping upwards makes the RNV-14 more convenient for users to control the switch of the night vision device. This feature prevents the night vision device from continuing to operate in unnecessary situations.
- The J-Arm allows operators to switch between the RNV-14's left and right eye placement. This feature allows users to freely select which eye to use according to personal preferences or specific needs, accommodating different users' habits
Package Contents:
- RIX RNV-31 1x25mm Night Vision Binoculars w/White Tubes 1400 FOM
- Thermal Fusion Pendant Adapters
- User Manual
- Portable Bag
- Long Eyeshade
RIX RNV-31 1x25mm Night Vision Binoculars w/White Tubes 1400 FOM Orderable Models
List of Orderable Models
- RIX RNV-31 1x25mm Night Vision Binoculars With White Tubes 1400 FOM, Black, Small, RNV31W14 , MPN: RNV31W14 , UPC: 850042107492 , Code: 5EX-NVB-RVVNV2-RNV31W14
RIX RNV-31 1x25mm Night Vision Binoculars w/White Tubes 1400 FOM Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- RIX RNV-31 1x25mm Night Vision Binoculars With Green Tubes 1400 FOM, Black, Small, RNV31G14 , MPN: RNV31G14 , UPC: 850042107577 , Code: 5EX-NVB-RVVNV2-RNV31G14