Tap Tap to Zoom
- Night Vision Generation:
- 2+
- Diopter Adjustment Range:
- -6 - 2 dpt
- Image Intensifier Color:
- White Phosphor
- Battery Quantity:
- 3
- Color:
- Black
Code: 5EX-NVB-HBNJ1-RNV31SW14
MPN: RNV31SW14
Product Info for RIX RNV31S 1x27mm Night Vision Binocular
The RNV-31S night vision goggles feature a modular design and standard interface for strong compatibility. Its compact structure makes it lightweight, and it supports multiple power supply modes, increasing reliability for complex weather conditions.![]()
Specifications for RIX RNV31S 1x27mm Night Vision Binocular:
| Manufacturer: | RIX |
| Magnification: | 1 x |
| Objective Lens Diameter: | 27 mm |
| Night Vision Generation: | 2+ |
| Length: | 108 mm |
| Field of View, Angle: | 40 degrees |
| Weight: | 520 g |
| Battery Type: | 18650, AA, CR123A |
| Eye Relief: | 25 mm |
| Focus Range: | 250 mm |
| Diopter Adjustment Range: | -6 - 2 dpt |
| Battery Life: | 80 hours |
| Width: | 106 mm |
| Height: | 83 mm |
| Image Intensifier Color: | White Phosphor |
| Battery Quantity: | 3 |
| Color: | Black |
Features of RIX RNV31S 1x27mm Night Vision Binocular
- Milspec Optics
- Ultra light
- Manual Gain
- IP Rating
Package Contents:
- RIX RNV31S 1x27mm Night Vision Binocular
RIX RNV31S 1x27mm Night Vision Binocular Orderable Models
List of Orderable Models
- RIX RNV31S 1x27mm Night Vision Binocular, Gen 2+, Black, Black, Medium, RNV31SW14 , MPN: RNV31SW14 , Code: 5EX-NVB-HBNJ1-RNV31SW14