Tap Tap to Zoom
This page is for information purpose only
Opticsplanet, Inc. does not sell firearms and does not have a Federal Firearms License (FFL).
Product Info for Rizzini BR110 Break Open Shotgun, 12 Gauge, 29 in barrel
Rizzini USA 2201-12 BR110 Field 12 Gauge 29" O/U VR 2rd 3" Black Cerakote Turkish Walnut Fixed Pistol Grip Stock Right Hand (Full Size) Includes Multi-Choke![]()
Specifications for Rizzini BR110 Break Open Shotgun, 12 Gauge, 29 in barrel:
| Manufacturer: | Rizzini |
| Gun Model: | Rizzini BR110 |
| Gun Type: | Shotgun |
| Gauge: | 12 |
| Barrel Length: | 29 in |
| Action Type: | Break Action |
| Safety Type: | Frame Mounted Thumb Safety |
| Barrel Material: | Chrome-Lined |
| Trigger Type: | Single |
| Choke Type: | Skeet |
| Shotgun Chamber Length: | 3 in |
| Magazine Capacity: | 2 Round |
| Sight Configuration: | Silver Bead Front |
| Weight: | 6.75 lb |
| Height: | 3 in |
| Width: | 9 in |
| Length: | 34 in |
| Hand: | Right |
Package Contents:
- Rizzini BR110 Break Open Shotgun, 12 Gauge, 29 in barrel
Rizzini BR110 Break Open Shotgun, 12 Gauge, 29 in barrel Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Rizzini BR110 Break Open Shotgun, 12 Gauge, 29 in barrel, Single Selective Trigger, Manual Thumb Safety, 2 Round, 220112-FRRMPG , MPN: 220112 , UPC: 853418220115 , Code: 4NS-FS3-SHTGN188-220112-FRRMPG







































