Tap Tap to Zoom
This page is for information purpose only
Opticsplanet, Inc. does not sell firearms and does not have a Federal Firearms License (FFL).
Product Info for Rizzini Round Body EM Shotgun, 410 Gauge, 29 inch barrel
Rizzini USA 410141029 Round Body EM Full Size 410 Gauge Break Action 2rd 29" Vent Rib Barrel, Coin Anodized Silver Receiver, Fixed w/Prince of Whales Grip Grade III Turkish Walnut Stock![]()
Specifications for Rizzini Round Body EM Shotgun, 410 Gauge, 29 inch barrel:
| Manufacturer: | Rizzini |
| Gun Make: | Rizzini |
| Gun Model: | Rizzini Round Body EM |
| Gun Type: | Shotgun |
| Gauge: | .410 |
| Barrel Length: | 29 in |
| Action Type: | Break Action |
| Trigger Type: | Single |
| Choke Type: | Flush |
| Magazine Capacity: | 2 Round |
| Sight Configuration: | Bead Front |
| Stock Type: | Fixed w/Prince of Whales Grip |
| Weight: | 6.2 lb |
| Height: | 4.2 in |
| Width: | 9.5 in |
| Length: | 33.2 in |
| Color: | Brown |
Package Contents:
- Rizzini Round Body EM Shotgun, 410 Gauge, 29 inch barrel
Rizzini Round Body EM Shotgun, 410 Gauge, 29 inch barrel Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Rizzini Round Body EM Shotgun, 410 Gauge, 29 inch barrel, 2 Round Capacity, 410141029-FRRMPG , MPN: 410141029 , UPC: 853418104965 , Code: 4NS-FS3-SSSG23-410141029-FRRMPG







































