Tap Tap to Zoom
This page is for information purpose only
Opticsplanet, Inc. does not sell firearms and does not have a Federal Firearms License (FFL).
Product Info for Rock Island Armory Traditional Break Open Shotgun, .410 Gauge, 20 in barrel
Rock Island TK104 Traditional Single Shot 410 Gauge with 20" Black Parkerized Barrel, 3" Chamber, 1rd Capacity, Silver Anodized Metal Finish & Woodgrain Finish Synthetic Stock Right Hand (Full Size)![]()
Specifications for Rock Island Armory Traditional Break Open Shotgun, .410 Gauge, 20 in barrel:
| Manufacturer: | Rock Island Armory |
| Gun Model: | Rock Island Armory Traditional |
| Gun Type: | Shotgun |
| Gauge: | .410 |
| Barrel Length: | 20 in |
| Action Type: | Break Action |
| Safety Type: | Hammer Block |
| Shotgun Chamber Length: | 3 in |
| Magazine Capacity: | 1 Round |
| Sight Configuration: | Adjustable Ghost Ring |
| Weight: | 5.18 lb |
| Height: | 2 in |
| Width: | 6 in |
| Length: | 24.5 in |
| Rifling Profile: | Smoothbore |
| Barrel Profile: | Contour |
| Hand: | Right |
Package Contents:
- Rock Island Armory Traditional Break Open Shotgun, .410 Gauge, 20 in barrel
Rock Island Armory Traditional Break Open Shotgun, .410 Gauge, 20 in barrel Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Rock Island Armory Traditional Break Open Shotgun, .410 Gauge, 20 in barrel, Hammer Safety, 1 Round, TK104-FRRMPG , MPN: TK104 , UPC: 812285025391 , Code: 2OQ-FS3-SHTGN577-TK104-FRRMPG







































