Tap Tap to Zoom
Read More...
- Color:
- Black
- Caliber:
- 9mm Luger
- Barrel Length:
- 16 in
- Barrel Profile:
- Standard
- Gas System Length:
- Carbine Length
- Gas Block Journal Size-Diameter:
- .750 in
- Barrel Twist Rate:
- 1-10
- Flutes:
- No
- Gun Make:
- Rock River Arms
- Gun Model:
- Universal
- Weight:
- 35 oz
- Firearms Threads Per Inch:
- 1/2x36
Code: 1WN-ATB-RRA0973-9MM0201ASY
MPN: 9MM0201ASY
UPC: 842834103829
Product Info for Rock River Arms 9mm Luger 16in CAR CM Threaded Barrel Assembly
Meant to be described as a superb product for almost anybody, we're positive you'll appreciate the Rock River Arms 9mm Luger 16in CAR CM Threaded Barrel Assembly.![]()
These AR15 Barrels through the expert product specialists at Rock River Arms are made by using long lasting and dependable resources, in order to provide you with product that will be beneficial for many years. Designed using some of the most useful accessible materials and engineering, these unique AR15 Barrels through the product experts at Rock River Arms will last an unbelievably long time.
Rock River Arms has been developing top quality products for a very long time, and the Rock River Arms 9mm Luger 16in CAR CM Threaded Barrel Assembly is their very own means of revealing just how much they are concerned.
Right here at OpticsPlanet, we make it our responsibility to purchase the best solution for your specifications, and exhibiting the Rock River Arms 9mm Luger 16in CAR CM Threaded Barrel Assembly is one thing that we are delighted to offer.
Specifications for Rock River Arms 9mm Luger 16in CAR CM Threaded Barrel Assembly:
| Manufacturer: | Rock River Arms |
| Color: | Black |
| Fabric/Material: | Chrome Moly |
| Caliber: | 9mm Luger |
| Barrel Length: | 16 in |
| Barrel Profile: | Standard |
| Gas System Length: | Carbine Length |
| Gas Block Journal Size-Diameter: | .750 in |
| Barrel Twist Rate: | 1-10 |
| Flutes: | No |
| Gun Make: | Rock River Arms |
| Gun Model: | Universal |
| Weight: | 35 oz |
| Firearms Threads Per Inch: | 1/2x36 |
Package Contents:
- Rock River Arms 9mm Luger 16in CAR CM Threaded Barrel Assembly
Rock River Arms 9mm Luger 16in CAR CM Threaded Barrel Assembly Orderable Models
List of Orderable Models
- Rock River Arms 16in 9mm CAR CM Barrel Assembly, Black, 9MM0201ASY , MPN: 9MM0201ASY , UPC: 842834103829 , Code: 1WN-ATB-RRA0973-9MM0201ASY