Tap Tap to Zoom
- Color:
- Steel
- Caliber:
- .243 Winchester
- Barrel Length:
- 20 in
- Barrel Profile:
- Standard
- Gas System Length:
- Rifle Length
- Gas Block Journal Size-Diameter:
- .750 in
- Barrel Twist Rate:
- 1-8
- Flutes:
- Yes
- Gun Make:
- Rock River Arms
- Gun Model:
- Universal
- Weight:
- 44 oz
- Firearms Threads Per Inch:
- 5/8x24
Code: 1WN-ATB-RRA0972-243A0222F
MPN: 243A0222F
UPC: 842834102280
Product Info for Rock River Arms .243 Winchester 20in SS Fluted Threaded Barrel
The Rock River Arms .243 Winchester 20in SS Fluted Threaded Barrel was developed in order to be the best item for any person trying to find an outstanding choice..![]()
Established by using several of the most robust and long lasting materials around, these AR15 Barrels through Rock River Arms provides you with an item which gives you many years of reliability.
Rock River Arms has been making high quality products for a number of years, and the Rock River Arms .243 Winchester 20in SS Fluted Threaded Barrel is their way of revealing just how much they care.
Right here at OpticsPlanet, we make it our obligation to obtain the most suitable solution for all of your preferences, and exhibiting the Rock River Arms .243 Winchester 20in SS Fluted Threaded Barrel is one thing that we are happy to offer.
Specifications for Rock River Arms .243 Winchester 20in SS Fluted Threaded Barrel:
| Manufacturer: | Rock River Arms |
| Color: | Steel |
| Fabric/Material: | 416R Stainless Steel |
| Caliber: | .243 Winchester |
| Barrel Length: | 20 in |
| Barrel Profile: | Standard |
| Gas System Length: | Rifle Length |
| Gas Block Journal Size-Diameter: | .750 in |
| Barrel Twist Rate: | 1-8 |
| Flutes: | Yes |
| Gun Make: | Rock River Arms |
| Gun Model: | Universal |
| Weight: | 44 oz |
| Firearms Threads Per Inch: | 5/8x24 |
Package Contents:
- Rock River Arms .243 Winchester 20in SS Fluted Threaded Barrel
Rock River Arms .243 Winchester 20in SS Fluted Threaded Barrel Orderable Models
List of Orderable Models
- Rock River Arms 20in 243 Lar-8 SS, Fluted Barrel, Stainless Steel, 243A0222F , MPN: 243A0222F , UPC: 842834102280 , Code: 1WN-ATB-RRA0972-243A0222F