Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Caliber:
- 7.62x51mm NATO
- Barrel Length:
- 20 in
- Barrel Profile:
- Varmint
- Gas System Length:
- Rifle Length
- Gas Block Journal Size-Diameter:
- .936 in
- Barrel Twist Rate:
- 1-10
- Flutes:
- No
- Gun Make:
- Rock River Arms
- Gun Model:
- Universal
- Weight:
- 68 oz
- Firearms Threads Per Inch:
- 5/8x24
Code: 1WN-ATB-RRA0964-308A0234
MPN: 308A0234
UPC: 842834103119
Product Info for Rock River Arms 7.62x51mm NATO 20in CM Varmint Threaded Barrel
If you're shopping for a great bargain for the Rock River Arms 7.62x51mm NATO 20in CM Varmint Threaded Barrel, then you've arrived at the absolute right place..![]()
Formulated by using several of the most heavy duty and dependable materials in existence, these AR15 Barrels through Rock River Arms will provide you with a product that will give you years of consistency.
Rock River Arms has been making top quality merchandise for a very long time, and the Rock River Arms 7.62x51mm NATO 20in CM Varmint Threaded Barrel is their way of showing you how much they care.
At OpticsPlanet, we ensure that it is our responsibility to purchase the most suitable product for your requirements, and exhibiting the Rock River Arms 7.62x51mm NATO 20in CM Varmint Threaded Barrel is something that we're happy to offer.
Specifications for Rock River Arms 7.62x51mm NATO 20in CM Varmint Threaded Barrel:
| Manufacturer: | Rock River Arms |
| Color: | Black |
| Fabric/Material: | Chrome Moly |
| Caliber: | 7.62x51mm NATO |
| Barrel Length: | 20 in |
| Barrel Profile: | Varmint |
| Gas System Length: | Rifle Length |
| Gas Block Journal Size-Diameter: | .936 in |
| Barrel Twist Rate: | 1-10 |
| Flutes: | No |
| Gun Make: | Rock River Arms |
| Gun Model: | Universal |
| Weight: | 68 oz |
| Firearms Threads Per Inch: | 5/8x24 |
Package Contents:
- Rock River Arms 7.62x51mm NATO 20in CM Varmint Threaded Barrel
Rock River Arms 7.62x51mm NATO 20in CM Varmint Threaded Barrel Orderable Models
List of Orderable Models
- Rock River Arms 20in .308 CM Varmint Barrel, Black, 308A0234 , MPN: 308A0234 , UPC: 842834103119 , Code: 1WN-ATB-RRA0964-308A0234