Tap Tap to Zoom
- Color:
- Steel
- Fabric/Material:
- 416R Stainless Steel
- Caliber:
- .223 Wylde
- Projectile Caliber:
- .223 Caliber
- Barrel Length:
- 20 in
- Barrel Profile:
- Competition
- Gas System Length:
- Mid Length
- Gas Block Journal Size-Diameter:
- .750 in
- Threads per Inch:
- Non Threaded
- Barrel Twist Rate:
- 1-8
- Flutes:
- No
- Gun Make:
- Rock River Arms
- Gun Model:
- Universal
- Weight:
- 41 oz
Code: 1WN-BRI-RRA0937-AR0223NMASY
MPN: AR0223NMASY
UPC: 842834100699
Product Info for Rock River Arms .223 Wylde 20in SS NM Non-Threaded Rifel Barrel Assembly
The Rock River Arms .223 Wylde 20in SS NM Non-Threaded Rifel Barrel Assembly was created in order to function as the best item for anybody trying to find a top quality option..![]()
Formulated working with some of the most durable and long lasting resources available, these Rifle Barrels through Rock River Arms can provide a product that gives you years of reliability.
Rock River Arms has been generating high quality merchandise for a number of years, and the Rock River Arms .223 Wylde 20in SS NM Non-Threaded Rifel Barrel Assembly is their manner of revealing just how much they care.
Right here at OpticsPlanet, we make it our obligation to purchase the perfect solution for all of your specifications, and featuring the Rock River Arms .223 Wylde 20in SS NM Non-Threaded Rifel Barrel Assembly is something that we're pleased to offer.
Specifications for Rock River Arms .223 Wylde 20in SS NM Non-Threaded Rifel Barrel Assembly:
| Manufacturer: | Rock River Arms |
| Color: | Steel |
| Fabric/Material: | 416R Stainless Steel |
| Caliber: | .223 Wylde |
| Projectile Caliber: | .223 Caliber |
| Barrel Length: | 20 in |
| Barrel Profile: | Competition |
| Gas System Length: | Mid Length |
| Gas Block Journal Size-Diameter: | .750 in |
| Threads per Inch: | Non Threaded |
| Barrel Twist Rate: | 1-8 |
| Flutes: | No |
| Gun Make: | Rock River Arms |
| Gun Model: | Universal |
| Weight: | 41 oz |
Package Contents:
- Rock River Arms .223 Wylde 20in SS NM Non-Threaded Rifel Barrel Assembly
Rock River Arms .223 Wylde 20in SS NM Non-Threaded Rifel Barrel Assembly Orderable Models
List of Orderable Models
- Rock River Arms 20in SS NM Barrel Assembly Post/No Threads, Stainless Steel, AR0223NMASY , MPN: AR0223NMASY , UPC: 842834100699 , Code: 1WN-BRI-RRA0937-AR0223NMASY