Tap Tap to Zoom
- Color:
- Steel
- Caliber:
- .223 Wylde
- Barrel Length:
- 20 in
- Barrel Profile:
- Heavy
- Gas System Length:
- Rifle Length
- Gas Block Journal Size-Diameter:
- .750 in
- Barrel Twist Rate:
- 1-8
- Flutes:
- No
- Gun Make:
- Rock River Arms
- Gun Model:
- Universal
- Weight:
- 58 oz
- Firearms Threads Per Inch:
- 1/2x28
Code: 1WN-ATB-RRA0932-AR0222ASY
MPN: AR0222ASY
UPC: 842834107261
Product Info for Rock River Arms .223 Wylde 20in STD SS Threaded Barrel Assembly
The Rock River Arms .223 Wylde 20in STD SS Threaded Barrel Assembly was created in order to function as the ideal item for any person trying to find an exceptional selection..![]()
These AR15 Barrels through the skilled product specialists at Rock River Arms are fashioned by using heavy duty and efficient components, as a way to provide you with a product which will be useful for countless years. Made utilizing some of the best attainable components and engineering, these AR15 Barrels through the product specialists at Rock River Arms will last an incredibly lengthy time.
Rock River Arms has been generating high-quality products for a very long time, and the Rock River Arms .223 Wylde 20in STD SS Threaded Barrel Assembly is their very own approach to showing you just how much they are concerned.
Right here at OpticsPlanet, we ensure that it is our obligation to receive the most suitable product for all of your needs, and featuring the Rock River Arms .223 Wylde 20in STD SS Threaded Barrel Assembly is something that we are happy to offer.
Specifications for Rock River Arms .223 Wylde 20in STD SS Threaded Barrel Assembly:
| Manufacturer: | Rock River Arms |
| Color: | Steel |
| Fabric/Material: | 416R Stainless Steel |
| Caliber: | .223 Wylde |
| Barrel Length: | 20 in |
| Barrel Profile: | Heavy |
| Gas System Length: | Rifle Length |
| Gas Block Journal Size-Diameter: | .750 in |
| Barrel Twist Rate: | 1-8 |
| Flutes: | No |
| Gun Make: | Rock River Arms |
| Gun Model: | Universal |
| Weight: | 58 oz |
| Firearms Threads Per Inch: | 1/2x28 |
Package Contents:
- Rock River Arms .223 Wylde 20in STD SS Threaded Barrel Assembly
Rock River Arms .223 Wylde 20in STD SS Threaded Barrel Assembly Orderable Models
List of Orderable Models
- Rock River Arms 20in STD SS Barrel Assembly, Stainless Steel, AR0222ASY , MPN: AR0222ASY , UPC: 842834107261 , Code: 1WN-ATB-RRA0932-AR0222ASY