Tap Tap to Zoom
- Caliber:
- .223 Wylde, 5.56mm
- Overall Length:
- 24 in
- Barrel Length:
- 16 in
- Barrel Profile:
- Carbine
- Gas System Length:
- Carbine Length
- Firearms Threads Per Inch:
- 1/2x28
- Handguard Type:
- Free-Float
- Muzzle Device:
- Vortex Flash Hider
- Finish:
- Anadized
- Color:
- Black
- Handguard Length:
- 12.5 in
Code: 1WN-URC-UP11-AR0592
MPN: AR0592
UPC: 842834100040
Buy Together and Save
Product Info for Rock River Arms Coyote Carbine .223/5.56mm Completed Upper
Fabricated to be regarded as a great item for nearly anybody, we are certain you will enjoy the Rock River Arms Coyote Carbine .223/5.56mm Completed Upper.![]()
These AR15 Upper Receivers from the professional product specialists at Rock River Arms are fashioned working with heavy duty and reliable resources, to be able to supply you with a product which will be useful for a long time. Manufactured using some of the very best attainable substances and design, these special AR15 Upper Receivers from the product experts at Rock River Arms will last you an incredibly lengthy time.
Rock River Arms has been making high quality products for a very long time, and the Rock River Arms Coyote Carbine .223/5.56mm Completed Upper is their way of revealing just how much they care.
At OpticsPlanet, we make it our obligation to get the perfect solution for all of your needs, and exhibiting the Rock River Arms Coyote Carbine .223/5.56mm Completed Upper is a thing that we're happy to offer.
Specifications for Rock River Arms Coyote Carbine .223/5.56mm Completed Upper:
| Manufacturer: | Rock River Arms |
| Caliber: | .223 Wylde, 5.56mm |
| Overall Length: | 24 in |
| Barrel Length: | 16 in |
| Barrel Profile: | Carbine |
| Gas System Length: | Carbine Length |
| Firearms Threads Per Inch: | 1/2x28 |
| Handguard Type: | Free-Float |
| Muzzle Device: | Vortex Flash Hider |
| Finish: | Anadized |
| Color: | Black |
| Gas Block Journal Size-Diameter: | .750 in |
| Handguard Length: | 12.5 in |
| Gun Rail: | Full Top Rail |
| Weight: | 4.4 lb |
| Barrel Material: | Chrome Moly |
| Bolt Carrier Group Included: | COM-SPEC |
| Magazine Included: | No |
| Mount Type: | M-LOK |
Package Contents:
- Rock River Arms Coyote Carbine .223/5.56mm Completed Upper
- Bolt Carrier Group
- Charging Handle Assembly
Rock River Arms Coyote Carbine .223/5.56mm Completed Upper Orderable Models
List of Orderable Models
- Rock River Arms Completed Upper Receiver, Coyote Carbine .223/5.56mm, 16 Inch Barrel, 1/2-28 Thread, Free-Float Handguard, Vortex Flash Hider, Black, AR0592 , MPN: AR0592 , UPC: 842834100040 , Code: 1WN-URC-UP11-AR0592