Tap Tap to Zoom
14% OFF Firearm Parts
- Caliber:
- .300 AAC Blackout
- Overall Length:
- 24 in
- Barrel Length:
- 16 in
- Barrel Profile:
- Standard
- Gas System Length:
- Pistol Length
- Barrel Twist Rate:
- 1-8
- Firearms Threads Per Inch:
- 5/8x24
- Handguard Type:
- Free-Float
- Muzzle Device:
- Vortex Flash Hider
- Finish:
- Anodized
- Color:
- Black
- Gas Block Journal Size-Diameter:
- .750 in
- Handguard Length:
- 12.5 in
- Barrel Material:
- Chrome Moly
- Weight:
- 4.8 lb
- Included Accessories:
- None
Code: 1WN-UFH-UP12-BLK0592
MPN: BLK0592
UPC: 842834108756
Buy Together and Save
ATTENTION! We currently do not ship this product to AK, CA, HI, IL, NY, WA, P.O. Boxes, and U.S. Territories. Please see our policies for more information.
Product Info for Rock River Arms Coyote Carbine .300 AAC Blackout Completed Upper
If you're looking around for a great bargain on the Rock River Arms Coyote Carbine .300 AAC Blackout Completed Upper, then you've showed up at the ideal spot..![]()
These AR15 Upper Receivers through the expert product specialists at Rock River Arms are designed working with long lasting and efficient materials, in order to supply you with a product that will be powerful for quite some time. Designed utilizing some of the most useful attainable materials and engineering, these AR15 Upper Receivers through the product specialists at Rock River Arms can last an incredibly long time.
Rock River Arms has been generating superior quality merchandise for a very long time, and the Rock River Arms Coyote Carbine .300 AAC Blackout Completed Upper is their particular way of revealing exactly how much they care.
At OpticsPlanet, we make it our responsibility to purchase the most suitable product for all of your preferences, and presenting the Rock River Arms Coyote Carbine .300 AAC Blackout Completed Upper is one thing that we're happy to offer.
Specifications for Rock River Arms Coyote Carbine .300 AAC Blackout Completed Upper:
| Manufacturer: | Rock River Arms |
| Caliber: | .300 AAC Blackout |
| Overall Length: | 24 in |
| Barrel Length: | 16 in |
| Barrel Profile: | Standard |
| Gas System Length: | Pistol Length |
| Barrel Twist Rate: | 1-8 |
| Firearms Threads Per Inch: | 5/8x24 |
| Handguard Type: | Free-Float |
| Muzzle Device: | Vortex Flash Hider |
| Finish: | Anodized |
| Color: | Black |
| Gas Block Journal Size-Diameter: | .750 in |
| Handguard Length: | 12.5 in |
| Handguard Style: | Quad Rail |
| Gun Rail: | Full Top Rail |
| Barrel Material: | Chrome Moly |
| Weight: | 4.8 lb |
| Bolt Carrier Group Included: | COM-SPEC |
| Charging Handle Included: | COM-SPEC |
| Magazine Included: | No |
| Included Accessories: | None |
| Mount Type: | M-LOK |
Package Contents:
- Rock River Arms Coyote Carbine .300 AAC Blackout Completed Upper
- Bolt Carrier Group
- Charging Handle Assembly
Rock River Arms Coyote Carbine .300 AAC Blackout Completed Upper Orderable Models
List of Orderable Models
- Rock River Arms Completed Upper Receiver, Coyote Carbine .300 AAC Blackout, 16 Inch Barrel, 1-8 Twist, 5/8-24 Thread, Free-Float Handguard, Vortex Flash Hider, Black, BLK0592 , MPN: BLK0592 , UPC: 842834108756 , Code: 1WN-UFH-UP12-BLK0592