Tap Tap to Zoom
- Caliber:
- 9mm Luger
- Overall Length:
- 24 in
- Barrel Length:
- 16 in
- Barrel Profile:
- Standard
- Gas System Length:
- Mid Length
- Barrel Twist Rate:
- 1-10
- Firearms Threads Per Inch:
- 1/2x36
- Muzzle Device:
- A2 Flash Hider
- Finish:
- Anadized
- Color:
- Black
- Handguard Length:
- 11 in
Code: 1WN-URC-UP27-9MM0388B
MPN: 9MM0388B
UPC: 842834103959
Product Info for Rock River Arms Mid-Length A4 9MM Luger Completed Upper
Intended to be regarded as a very good product for nearly anyone, we are certain you'll love the Rock River Arms Mid-Length A4 9MM Luger Completed Upper.![]()
Established using several of the most robust and dependable materials in existence, these AR15 Upper Receivers via Rock River Arms will present you with something that will give you numerous years of consistency.
Rock River Arms has been generating top quality merchandise for a very long time, and the Rock River Arms Mid-Length A4 9MM Luger Completed Upper is their very own manner of showing you how much they are concerned.
Here at OpticsPlanet, we ensure that it is our obligation to purchase the best solution for all of your needs, and showcasing the Rock River Arms Mid-Length A4 9MM Luger Completed Upper is something that we're delighted to offer.
Specifications for Rock River Arms Mid-Length A4 9MM Luger Completed Upper:
| Manufacturer: | Rock River Arms |
| Caliber: | 9mm Luger |
| Overall Length: | 24 in |
| Barrel Length: | 16 in |
| Barrel Profile: | Standard |
| Gas System Length: | Mid Length |
| Barrel Twist Rate: | 1-10 |
| Firearms Threads Per Inch: | 1/2x36 |
| Muzzle Device: | A2 Flash Hider |
| Finish: | Anadized |
| Color: | Black |
| Fabric/Material: | Aluminum |
| Handguard Length: | 11 in |
| Weight: | 5 lb |
| Barrel Material: | Chrome Moly |
| Bolt Carrier Group Included: | COM-SPEC |
| Magazine Included: | No |
Package Contents:
- Rock River Arms Mid-Length A4 9MM Luger Completed Upper
- Bolt Carrier Group
- Charging Handle Assembly
Rock River Arms Mid-Length A4 9MM Luger Completed Upper Orderable Models
List of Orderable Models
- Rock River Arms Completed Upper Receiver, Mid-Length A4 9MM Luger, 16 Inch Barrel, 1-10 Twist, 1/2-36 Thread, A2 Flash Hider, Black, 9MM0388B , MPN: 9MM0388B , UPC: 842834103959 , Code: 1WN-URC-UP27-9MM0388B