Tap Tap to Zoom
- Caliber:
- .223 Wylde
- Overall Length:
- 18.5 in
- Barrel Length:
- 10.5 in
- Barrel Profile:
- Standard
- Gas System Length:
- Carbine Length
- Barrel Twist Rate:
- 1-9
- Firearms Threads Per Inch:
- 1/2x28
- Handguard Type:
- Free-Float
- Muzzle Device:
- A2 Flash Hider
- Finish:
- Anodized
- Color:
- Black
- Gas Block Journal Size-Diameter:
- .750 in
- Handguard Length:
- 1.3 in
- Barrel Material:
- Chrome Moly
- Weight:
- 4 lb
- Included Accessories:
- None
Code: 1WN-UFH-UP28-MT0600
MPN: MT0600
UPC: 842834110100
ATTENTION! We currently do not ship this product to AK, CA, HI, IL, NY, WA, P.O. Boxes, and U.S. Territories. Please see our policies for more information.
Product Info for Rock River Arms Mountain .223/5.56mm Completed Pistol Upper
The Rock River Arms Mountain .223/5.56mm Completed Pistol Upper was developed to function as the best item for anyone needing an outstanding option..![]()
Established working with several of the most extremely robust and dependable resources available, these AR15 Upper Receivers via Rock River Arms will present you with something that will give you years of stability.
Rock River Arms has been generating high-quality merchandise for a number of years, and the Rock River Arms Mountain .223/5.56mm Completed Pistol Upper is their particular manner of demonstrating exactly how much they are concerned.
Right here at OpticsPlanet, we ensure that it is our obligation to receive the most suitable solution for all of your preferences, and presenting the Rock River Arms Mountain .223/5.56mm Completed Pistol Upper is something that we are happy to offer.
Specifications for Rock River Arms Mountain .223/5.56mm Completed Pistol Upper:
| Manufacturer: | Rock River Arms |
| Caliber: | .223 Wylde |
| Overall Length: | 18.5 in |
| Barrel Length: | 10.5 in |
| Barrel Profile: | Standard |
| Gas System Length: | Carbine Length |
| Barrel Twist Rate: | 1-9 |
| Firearms Threads Per Inch: | 1/2x28 |
| Handguard Type: | Free-Float |
| Muzzle Device: | A2 Flash Hider |
| Finish: | Anodized |
| Color: | Black |
| Gas Block Journal Size-Diameter: | .750 in |
| Handguard Length: | 1.3 in |
| Handguard Style: | Round Rail |
| Gun Rail: | Full Top Rail |
| Barrel Material: | Chrome Moly |
| Weight: | 4 lb |
| Bolt Carrier Group Included: | COM-SPEC |
| Charging Handle Included: | COM-SPEC |
| Magazine Included: | No |
| Included Accessories: | None |
Package Contents:
- Rock River Arms Mountain .223/5.56mm Completed Pistol Upper
- Bolt Carrier Group
- Charging Handle Assembly
Rock River Arms Mountain .223/5.56mm Completed Pistol Upper Orderable Models
List of Orderable Models
- Rock River Arms Completed Pistol Upper Receiver, Mountain .223/5.56mm, 10.5 Inch Barrel, 1-9 Twist, 1/2-28 Threat, A2 Flash Hider, Black, MT0600 , MPN: MT0600 , UPC: 842834110100 , Code: 1WN-UFH-UP28-MT0600