Tap Tap to Zoom
- Caliber:
- .22 Long Rifle
- Overall Length:
- 28 in
- Barrel Length:
- 20 in
- Barrel Profile:
- Competition
- Barrel Twist Rate:
- 1-16
- Firearms Threads Per Inch:
- 1/2x28
- Handguard Type:
- Free-Float
- Muzzle Device:
- A2 Flash Hider
- Finish:
- Anodized
- Color:
- Black
- Gas Block Journal Size-Diameter:
- .750 in
- Handguard Length:
- 11.6 in
- Barrel Material:
- 416R Stainless Steel
- Weight:
- 4.2 lb
- Included Accessories:
- None
Code: 1WN-UFH-UP30-22L0784
MPN: 22L0784
UPC: 842834124114
ATTENTION! We currently do not ship this product to AK, CA, HI, IL, NY, WA, P.O. Boxes, and U.S. Territories. Please see our policies for more information.
Product Info for Rock River Arms National Match A4 Competition Trainer .22 Long Rifle Completed Upper
Meant to be described as a great item for almost any person, we are certain you'll appreciate the Rock River Arms National Match A4 Competition Trainer .22 Long Rifle Completed Upper.![]()
These AR15 Upper Receivers through the skilled product specialists at Rock River Arms are fashioned using dependable and reliable materials, to be able to provide you with a product that is going to be effective for countless years. Manufactured utilizing some of the most useful available components and engineering, these particular AR15 Upper Receivers from the product professionals at Rock River Arms will last an incredibly long time.
Rock River Arms has been developing high-quality merchandise for a very long time, and the Rock River Arms National Match A4 Competition Trainer .22 Long Rifle Completed Upper is their particular manner of demonstrating just how much they are concerned.
Here at OpticsPlanet, we ensure that it is our responsibility to obtain the most suitable solution for all of your requirements, and featuring the Rock River Arms National Match A4 Competition Trainer .22 Long Rifle Completed Upper is a thing that we are pleased to offer.
Specifications for Rock River Arms National Match A4 Competition Trainer .22 Long Rifle Completed Upper:
| Manufacturer: | Rock River Arms |
| Caliber: | .22 Long Rifle |
| Overall Length: | 28 in |
| Barrel Length: | 20 in |
| Barrel Profile: | Competition |
| Barrel Twist Rate: | 1-16 |
| Firearms Threads Per Inch: | 1/2x28 |
| Handguard Type: | Free-Float |
| Muzzle Device: | A2 Flash Hider |
| Finish: | Anodized |
| Color: | Black |
| Gas Block Journal Size-Diameter: | .750 in |
| Handguard Length: | 11.6 in |
| Handguard Style: | Quad Rail |
| Gun Rail: | Full Top Rail |
| Barrel Material: | 416R Stainless Steel |
| Weight: | 4.2 lb |
| Bolt Carrier Group Included: | COM-SPEC |
| Charging Handle Included: | COM-SPEC |
| Magazine Included: | Yes |
| Included Accessories: | None |
Package Contents:
- Rock River Arms National Match A4 Competition Trainer .22 Long Rifle Completed Upper
- Bolt Carrier Group
- Charging Handle Assembly
- 10 Round Magazine
Rock River Arms National Match A4 Competition Trainer .22 Long Rifle Completed Upper Orderable Models
List of Orderable Models
- Rock River Arms Completed Upper Receiver, National Match A4 Competition Trainer, .22 Long Rifle, 20 Inch Barrel, 1-16 Twist, 1/2-28 Thread, Free-Float Handguard, A2 Flash Hider, Black, 22L0784 , MPN: 22L0784 , UPC: 842834124114 , Code: 1WN-UFH-UP30-22L0784