Tap Tap to Zoom
- Caliber:
- .308 Winchester, 7.62x51mm NATO
- Overall Length:
- 28 in
- Barrel Length:
- 20 in
- Barrel Profile:
- Varmint
- Gas System Length:
- Mid Length
- Barrel Twist Rate:
- 1-10
- Handguard Type:
- Free-Float
- Muzzle Device:
- No
- Finish:
- Anadized
- Color:
- Black
- Handguard Length:
- 22 in
Code: 1WN-URC-UP42-308A0551
MPN: 308A0551
UPC: 842834100057
Product Info for Rock River Arms Varmint A4 .308/7.62X51mm NATO Completed Upper
Intended to be a very good product for almost anybody, we're sure you are going to enjoy the Rock River Arms Varmint A4 .308/7.62X51mm NATO Completed Upper.![]()
Developed working with some of the most robust and dependable substances available, these AR15 Upper Receivers through Rock River Arms will present you with something that gives you years of reliability.
Rock River Arms has been making high quality products for a very long time, and the Rock River Arms Varmint A4 .308/7.62X51mm NATO Completed Upper is their particular means of demonstrating how much they are concerned.
Right here at OpticsPlanet, we ensure that it is our responsibility to receive the perfect solution for all your preferences, and showcasing the Rock River Arms Varmint A4 .308/7.62X51mm NATO Completed Upper is something that we're delighted to offer.
Specifications for Rock River Arms Varmint A4 .308/7.62X51mm NATO Completed Upper:
| Manufacturer: | Rock River Arms |
| Caliber: | .308 Winchester, 7.62x51mm NATO |
| Overall Length: | 28 in |
| Barrel Length: | 20 in |
| Barrel Profile: | Varmint |
| Gas System Length: | Mid Length |
| Barrel Twist Rate: | 1-10 |
| Handguard Type: | Free-Float |
| Muzzle Device: | No |
| Finish: | Anadized |
| Color: | Black |
| Gas Block Journal Size-Diameter: | .936 in |
| Handguard Length: | 22 in |
| Gun Rail: | Full Top Rail |
| Weight: | 6.83 lb |
| Barrel Material: | 416R Stainless Steel |
| Bolt Carrier Group Included: | COM-SPEC |
| Magazine Included: | No |
| Mount Type: | M-LOK |
Package Contents:
- Rock River Arms Varmint A4 .308/7.62X51mm NATO Completed Upper
- Bolt Carrier Group
- Charging Handle Assembly
Rock River Arms Varmint A4 .308/7.62X51mm NATO Completed Upper Orderable Models
List of Orderable Models
- Rock River Arms Completed Upper Receiver, Varmint A4, .308/7.62X51mm NATO, 20 Inch Barrel, 1-10 Twist, Free-Float Handguard, Black, 308A0551 , MPN: 308A0551 , UPC: 842834100057 , Code: 1WN-URC-UP42-308A0551
Rock River Arms Varmint A4 .308/7.62X51mm NATO Completed Upper Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Rock River Arms Completed Upper Receiver, Varmint A4, .308/7.62X51mm NATO, 26 Inch Barrel, 1-10 Twist, Free-Float Handguard, Black, 308A0583 , MPN: 308A0583 , UPC: 842834100064 , Code: 1WN-URC-UP42-308A0583