Tap Tap to Zoom
Product Info for Rotapoint Watch Cap WNT34 Red Dot Sight Mount
Replaces OEM scope cap with slightly offset, but bore-concentric, 17 degrees mounting surface for red dot with Trijicon RMR footprint. Enhances situational awareness on higher magnification optics, including ones with laser range finders mounted on front ring.![]()
Specifications for Rotapoint Watch Cap WNT34 Red Dot Sight Mount:
| Manufacturer: | Rotapoint |
| Finish: | Type III Hardcoat Anodized |
| Fabric/Material: | Aluminum |
| Tube Diameter: | 34 mm |
| Red Dot Sights-Footprint: | RMR |
| Attachment Type: | Screw |
| Optic Cut: | Trijicon RMR |
| Hand: | Left |
| Length: | 1.78 in |
| Width: | 2.58 in |
| Height: | 0.7 in |
| Weight: | 1 oz |
Package Contents:
- Rotapoint Watch Cap WNT34 Red Dot Sight Mount
Rotapoint Watch Cap WNT34 Red Dot Sight Mount Orderable Models
List of Orderable Models
- Rotapoint Watch Cap WNT34 Red Dot Sight Mount, Black, Left-Hand, WNT34-BLK-L , MPN: WNT34-BLK-L , UPC: 659675502977 , Code: 60S-RMT-RTPN15-WNT34-BLK-L
- Rotapoint Watch Cap WNT34 Red Dot Sight Mount, FDE, Left-Hand, WNT34-FDE-L , MPN: WNT34-FDE-L , UPC: 605258463944 , Code: 60S-RMT-RTPN15-WNT34-FDE-L
Rotapoint Watch Cap WNT34 Red Dot Sight Mount Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Rotapoint Watch Cap WNT34 Red Dot Sight Mount, Black, WNT34-BLK , MPN: WNT34-BLK , UPC: 659675885551 , Code: 60S-RMT-RTPN15-WNT34-BLK
- Rotapoint Watch Cap WNT34 Red Dot Sight Mount, FDE, WNT34 , MPN: WNT34 , UPC: 659962838499 , Code: 60S-RMT-RTPN15-WNT34