1 of 1 images
Rough Rider Old Texas Mini Bowie
Tap Tap to Zoom
Questions & Answers
- Blade Length:
- 2.5 in
- Overall Length:
- 4.25 in
- Blade Material:
- Stainless Steel
- Handle Color:
- Natural Smooth Bone
- Color:
- White
Code: 18I-KN1-RR1901-KE52
MPN: KE52
UPC: 871373119015
$13.99
Product Info for Rough Ryder Old Texas Mini Bowie 2.50 in Stainless Steel Fixed Blade Knife
4.25" (10.8cm) overall. 2.5" (6.35cm) mirror finish stainless blade. Natural smooth bone handle. Nickel silver guard and pommel. Full tang. Boxed.![]()
Specifications for Rough Ryder Old Texas Mini Bowie 2.50 in Stainless Steel Fixed Blade Knife:
| Manufacturer: | Rough Rider |
| Blade Length: | 2.5 in |
| Overall Length: | 4.25 in |
| Blade Material: | Stainless Steel |
| Knife Application: | Fixed Blade |
| Handle Color: | Natural Smooth Bone |
| Weight: | 0.24 lb |
| Color: | White |
| Length: | 10.8 cm |
Package Contents:
- Rough Rider Old Texas Mini Bowie
Rough Ryder Old Texas Mini Bowie 2.50 in Stainless Steel Fixed Blade Knife Orderable Models
List of Orderable Models
- Rough Ryder Old Texas Mini Bowie 2.50 in Fixed Blade Knife, Natural smooth bone, KE52 , MPN: KE52 , UPC: 871373119015 , Code: 18I-KN1-RR1901-KE52
Compare (0)
1 item has been added
Add at least two items to compare