1 of 1 images
S-TEC Fixed Blade STT22042
Tap Tap to Zoom
Questions & Answers
- Blade Length:
- 6.25 in
- Overall Length:
- 11.5 in
- Blade Material:
- Stainless Steel
- Handle Color:
- Brown Wood
- Color:
- Brown
Code: 4JK-KN1-STT22042-T22042
MPN: T22042
UPC: 849904025630
$29.99
Product Info for S-TEC STT22042 6.25 in Stainless Steel Fixed Blade Knife
11.5" (29.21cm) overall. 6.25" (15.88cm) satin finish 440 stainless blade. Brown wood handle. Steel guard. Finger ring. Brown synthetic belt sheath. Boxed.![]()
Specifications for S-TEC STT22042 6.25 in Stainless Steel Fixed Blade Knife:
| Manufacturer: | S-TEC |
| Blade Length: | 6.25 in |
| Overall Length: | 11.5 in |
| Blade Material: | Stainless Steel |
| Handle Color: | Brown Wood |
| Weight: | 0.78 lb |
| Color: | Brown |
| Length: | 29.21 cm |
Package Contents:
- S-TEC Fixed Blade
S-TEC STT22042 6.25 in Stainless Steel Fixed Blade Knife Orderable Models
List of Orderable Models
- S-TEC STT22042 6.25 in Fixed Blade Knife, Brown wood, T22042 , MPN: T22042 , UPC: 849904025630 , Code: 4JK-KN1-STT22042-T22042
Compare (0)
1 item has been added
Add at least two items to compare