Tap Tap to Zoom
- Blade Length:
- 3.75 in
- Overall Length:
- 7.5 in
- Blade Material:
- Stainless Steel
- Handle Color:
- Black Finger Grooved Synthetic
- Color:
- Black
Code: 4JK-KN1-STT222002BK6-T222002BK-6
MPN: T222002BK-6
UPC: 849904022615
Product Info for S-TEC Karambit Spider 3.75 in Stainless Steel Fixed Blade Knife
7.5" (19.05cm) overall. 3.75" (9.53cm) stainless blade. Black finger grooved plastic handle. Glass breaker. Finger ring. Spider web blade artwork. Black plastic sheath. Boxed.![]()
Specifications for S-TEC Karambit Spider 3.75 in Stainless Steel Fixed Blade Knife:
| Manufacturer: | S-TEC |
| Blade Length: | 3.75 in |
| Overall Length: | 7.5 in |
| Blade Material: | Stainless Steel |
| Handle Color: | Black Finger Grooved Synthetic |
| Weight: | 0.34 lb |
| Color: | Black |
| Length: | 19.05 cm |
Package Contents:
- S-TEC Karambit Fixed Blade Spider
S-TEC Karambit Spider 3.75 in Stainless Steel Fixed Blade Knife Orderable Models
List of Orderable Models
- S-TEC Karambit Spider 3.75 in Fixed Blade Knife, Black finger grooved synthetic, T222002BK6 , MPN: T222002BK-6 , UPC: 849904022615 , Code: 4JK-KN1-STT222002BK6-T222002BK-6