Tap Tap to Zoom
- Blade Length:
- 7.5 in
- Overall Length:
- 12.5 in
- Blade Material:
- Stainless Steel
- Handle Color:
- Green Textured Rubber
- Color:
- Green
Code: 4JK-KN1-STT22188GN2-T22188GN-2
MPN: T22188GN-2
UPC: 849904027870
Product Info for S-TEC Survival Knife OD Green
12.5" (31.75cm) overall. 7.5" (19.05cm) black finish partially serrated stainless blade. Green textured rubber handle. Sheath features compass, whistle, and sharpener. Black ABS belt sheath. Boxed.![]()
Specifications for S-TEC Survival Knife OD Green:
| Manufacturer: | S-TEC |
| Blade Length: | 7.5 in |
| Overall Length: | 12.5 in |
| Blade Material: | Stainless Steel |
| Knife Application: | Fixed Blade |
| Handle Color: | Green Textured Rubber |
| Weight: | 0.88 lb |
| Color: | Green |
| Length: | 31.75 cm |
Package Contents:
- S-TEC Survival Knife OD Green
S-TEC Survival Knife OD Green Orderable Models
List of Orderable Models
- S-TEC Survival Knife OD Green , MPN: T22188GN-2 , UPC: 849904027870 , Code: 4JK-KN1-STT22188GN2-T22188GN-2