Tap Tap to Zoom
New Product
- Gun Make:
- Remington
- Gun Model:
- Remington Model 700
- Color:
- Gun Metal Gray
- Action Length:
- Short Action
- Length of Pull:
- 13.5 - 14.5 in
- Hand:
- Right
- Stock/Brace Material:
- Magnesium Alloy
- Length:
- 32 - 33 in
- Bottom Metal:
- Integral
- Weight:
- 1.76 lb
Code: 5UR-1RK-SDRC04-RSC-SA700-MG-SL-RH
MPN: RSC-SA700-MG-SL-COMP-GRY-RH
UPC: 615629441808
Product Info for S2Delta RS-C Complete Mg-Lite Remington Model 700 Magnesium Alloy Rifle Stock
The Mg-Lite RS-C is S2Deltas ultra-lightweight iteration of the RS-C chassis, engineered specifically for Remington Model 700. Crafted from precision-machined AZ31 magnesium alloy, this chassis tips the scales at just about 1.8 lb including stock and grip - a strikingly minimalist build that doesnt compromise on strength or rigidity . With thoughtfully integrated M-LOK slots and Swiss-Arca rails and MLok slots, the Mg-Lite offers seamless accessory mounting, making it perfectly adaptable whether youre setting up for competition, backcountry hunting, or long-range precision shooting .![]()
Specifications for S2Delta RS-C Complete Mg-Lite Remington Model 700 Magnesium Alloy Rifle Stock:
| Manufacturer: | S2Delta |
| Gun Make: | Remington |
| Gun Model: | Remington Model 700 |
| Color: | Gun Metal Gray |
| Action Length: | Short Action |
| Length of Pull: | 13.5 - 14.5 in |
| Finish: | Cerakote |
| Hand: | Right |
| Stock/Brace Material: | Magnesium Alloy |
| Length: | 32 - 33 in |
| Bottom Metal: | Integral |
| Weight: | 1.76 lb |
Package Contents:
- S2Delta RS-C Complete Mg-Lite Remington Model 700 Magnesium Alloy Rifle Stock
- Grip
- Butt stock
- Action Screws
- Pistol Grip Screw
- Anti-rotation screw
S2Delta RS-C Complete Mg-Lite Remington Model 700 Magnesium Alloy Rifle Stock Orderable Models
List of Orderable Models
- S2Delta RS-C Complete Mg-Lite Remington Model 700 Magnesium Alloy Rifle Stock, Short Action, Right Hand, Gun Metal Gray, RSC-SA700-MG-SL-RH , MPN: RSC-SA700-MG-SL-COMP-GRY-RH , UPC: 615629441808 , Code: 5UR-1RK-SDRC04-RSC-SA700-MG-SL-RH