Tap Tap to Zoom
Read More...
Buy Together and Save
Product Info for SIG SAUER Romeo 8T-AMR 1x40mm Red Dot Sight
The SIG SAUER Romeo 8T-AMR 1x40mm Red Dot Sight was created to be the ideally suited red dot sight for almost any shooter in need of high quality optics. An effective red dot weapon scope makes it simple to find your target swiftly and re-acquire immediately after your shot. And thanks to the SIG SAUER Romeo 8T-AMR 1x40mm Red Dot Sight, buying a top of the range red dot scope hasn't ever been a better thought. Manufactured by using high quality optics and intensely durable housing components, these Red Dot Sights from SIG SAUER offers you years of reliable and efficient service. SIG SAUER has been making some of the best red dot sights for a number of years, and the SIG SAUER Romeo 8T-AMR 1x40mm Red Dot Sight is the evidence of their dedication to supplying you with red dot sights which don't demolish your wallet. If you are looking for a top of the line red dot sight that will not eradicate your bank account, purchase the SIG SAUER Romeo 8T-AMR 1x40mm Red Dot Sight.![]()
Specifications for SIG SAUER Romeo 8T-AMR 1x40mm Red Dot Sight:
| Manufacturer: | SIG SAUER |
| Color: | Black |
| Fabric/Material: | 7075 Aluminum |
| Magnification: | 1 x |
| Objective Lens Diameter: | 40 mm |
| Reticle: | QBCD 2.0 Reticle |
| Illumination Type: | LED |
| Illumination Color: | Red |
| Eye Relief: | Unlimited |
| Adjustment Type: | MOA |
| Adjustment Click Value: | 0.5 MOA |
| Emitter Type: | Enclosed |
| Battery Type: | Lithium Metal, CR123 |
| Battery Quantity: | 1 |
| Battery Life: | 50000 hours |
| Weather Resistance: | Fog Resistant, Waterproof |
| Water Resistance Level: | IPX8 |
| Shockproof: | Yes |
| Fogproof: | Yes |
| Length: | 72 mm, 2.9 in |
| Weight: | 9.5 oz |
| Magnification Type: | Fixed |
| Red Dot Sights-Footprint: | Not Applicable |
Features of SIG SAUER Romeo 8T-AMR 1x40mm Red Dot Sight
- MSAR Magnifier Sensing Adaptive Reticle
- Parallax-Free optical system
- Massive 40mm high performance multi-colored mangin lens
- Quad ballistic circle dot 2.0 reticle
- 15 brightness settings 12day 3NV
- Dedicated NV override switch
- 50,000hrs runtime on CR123 utilizing MOTAC
- MIL-STD-810 durability
- IPX8 for waterproof and fog-proof performance
Package Contents:
- SIG SAUER Romeo 8T-AMR 1x40mm Red Dot Sight
- CR123
- T10 Impact Driver
- Optic Multi-Tool
- Romeo Lens Pen
- Opaque Front Flip-Back
- ARD(kill flash)
- Clear Rear Flip-Back
- Clear Front Flip-Back
SIG SAUER Romeo 8T-AMR 1x40mm Red Dot Sight Orderable Models
List of Orderable Models
- USED, SIG SAUER Romeo 8T-AMR Red Dot Sight, 1x40mm, Quad Ballistic Circle Dot 2.0 Reticle, Black, SOR8T101 , MPN: SOR8T101-EDEMO , Code: SD9-RD-ROMKI-SOR8T101-EDEMO-RE-A
- SIG SAUER Romeo 8T-AMR Red Dot Sight, 1x40mm, Quad Ballistic Circle Dot 2.0 Reticle, Black, SOR8T101 , MPN: SOR8T101 , UPC: 798681714254 , Code: SD9-RD-ROMKI-SOR8T101
SIG SAUER Romeo 8T-AMR 1x40mm Red Dot Sight Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- DEMO, SIG SAUER Romeo 8T-AMR Red Dot Sight, 1x40mm, Quad Ballistic Circle Dot 2.0 Reticle, Black, SOR8T101 , MPN: SOR8T101-DEMO , Code: SD9-RD-ROMKI-SOR8T101-DEMO
- DEMO, SIG SAUER Romeo 8T-AMR Red Dot Sight, 1x40mm, Quad Ballistic Circle Dot 2.0 Reticle, Black, SOR8T101 , MPN: SOR8T101-DEMO , Code: SD9-RD-ROMKI-SOR8T101-DEMO-OB-A