Tap Tap to Zoom
Read More...
Read More...
Read More...
Read More...
Read More...
- Color:
- Graphite
- Reticle:
- Green
- Illumination Color:
- Red
- Additional Features:
- Side Battery
- Included Accessories:
- Lens Cover
- Condition:
- New
- Quantity:
- 1
- Red Dot Sights-Footprint:
- Not Applicable
Code: SD9-RD-SSR4HRD-ROMEO4H-SOR43013
MPN: SOR43013
UPC: 798681595679
Buy Together and Save
Product Info for SIG SAUER Romeo4H Hunter 1x20mm Compact Red Dot Sight w/Mount
Hone your shooting skills with the precision and sighting power of the Sig Sauer Romeo4H Hunter 1x20mm Compact Red Dot Sight w/Mount. For optimal comfort, these Red Dot Sights developed by SIG SAUER offer unlimited eye relief. This Sig Sauer Romeo4H Hunter 1x20 Red LED Illuminated Dot Sight is built tough in a lightweight aluminum housing that offers IPX-7 rated waterproof and fogproof protection throughout. You can even select from four different reticle options to best suit the situation at hand while the red LED illumination delivers a bright aiming point that is easily visible in daylight hours. With a simple CR2032 battery, you get over 50,000 hours of battery life that's even further conserved by the MOTAC (Motion Activated Illumination) technology that uses your motions to detect when to turn on and power off. Bring out your A-game next time you step into the field when equipped with a Sig Sauer ROMEO4H 1x20mm Closed Red Dot Sight.![]()
Specifications for SIG SAUER Romeo4H Hunter 1x20mm Compact Red Dot Sight w/Mount:
| Manufacturer: | SIG SAUER |
| Color: | Graphite |
| Finish: | Matte |
| Fabric/Material: | CNC Aluminum |
| Magnification: | 1 x |
| Objective Lens Diameter: | 20 mm |
| Reticle: | Green |
| Illumination Type: | LED |
| Illumination Color: | Red |
| Brightness Settings: | 10 |
| Eye Relief: | Unlimited |
| Adjustment Type: | MOA |
| Adjustment Click Value: | 0.5 MOA |
| Emitter Type: | Enclosed |
| Lens Material: | Glass |
| Optical Coating: | HDX |
| Battery Type: | CR2032 |
| Battery Quantity: | 1 |
| Battery Life: | 50000 hours |
| Operating Temperature: | -40 - 140 Fahrenheit |
| Weather Resistance: | Yes |
| Water Resistance Level: | IPX-7 |
| Water Resistant Mark: | 400 m |
| Shockproof: | Yes |
| Fogproof: | Yes |
| Length: | 3.33 in |
| Width: | 1.86 in |
| Height: | 2.46 in |
| Weight: | 11 oz |
| Additional Features: | Side Battery |
| Included Accessories: | Lens Cover |
| Condition: | New |
| Package Type: | Box |
| Magnification Type: | Fixed |
| Lens Finish: | Coated |
| Quantity: | 1 |
| Red Dot Sights-Footprint: | Not Applicable |
| Mount Type: | Torx Mount |
| Run Time: | 50000+ Hours |
| Attachment Type: | Quick Detach, Torx Mount |
| Adjustment Range: | 0.5 MOA |
| Front Sight Color: | Red |
| W/E Travel at 100 Yds: | 100 MOA |
Features of SIG SAUER Romeo4H Hunter 1x20mm Compact Red Dot Sight w/Mount:
- Designed for modern semi-automatic pistols, MSR platforms and shotguns
- Comes standard with solid and see-through lens covers and quick release mount
- Ballistic Circle-Dot and Ballistic Circle QuadPlex reticle options
- Users can select from 4 different integrated reticle options (Dot, Circle-Dot, Dot with Holds, Circle-Dot with Holds)
- 50,000+ hour battery life and the readily available CR2032 battery is side loading for quick battery replacement.
- Unlimited eye relief to acquire aiming point and target, regardless of eye position behind sight.
- MOTAC (Motion Activated Illumination) powers up or down when sensing motion
- Uses an ultra-efficient red LED illumination for daylight visibility and extended runtime
- True co-witness QR mount and low mount included
- Strong, lightweight aircraft-grade CNC aluminum housing
- Waterproof, IPX-7 rated, and fog-proof.
Package Contents:
- SIG SAUER Romeo4H Hunter 1x20mm Compact Red Dot Sight w/Mount
SIG SAUER Romeo4H Hunter 1x20mm Compact Red Dot Sight w/Mount Orderable Models
List of Orderable Models
- SIG SAUER Romeo4H Red Dot Sight, Green Horseshoe Dot, 1x20mm, 0.5 MOA Adj, Side Battery, Torx and Qr Mounts, Graphite, NSN N, SOR43013 , MPN: SOR43013 , UPC: 798681595679 , Code: SD9-RD-SSR4HRD-ROMEO4H-SOR43013
SIG SAUER Romeo4H Hunter 1x20mm Compact Red Dot Sight w/Mount Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- USED, SIG SAUER Romeo4H Red Dot Sight, Green Horseshoe Dot, 1x20mm, 0.5 MOA Adj, Side Battery, Torx and Qr Mounts, Graphite, NSN N, SOR43013 , MPN: SOR43013-EDEMO , Code: SD9-RD-SSR4HRD-ROMEO4H-SOR43013-EDEMO-RE-D
- Demo, SIG SAUER Romeo4H Hunter RDS, Ballistic Circle Dot .5 MOA Reticle, Side Mount Battery, Torx And QR Mounts, SOR43011 , MPN: SOR43011-DEMO , Code: SD9-RD-SSR4HRD-SOR43011-DEMO
- Demo, SIG SAUER Romeo4H Hunter RDS, Ballistic Circle Plex Reticle, .5 MOA, Side Mount Battery, Torx And QR Mounts, SOR43012 , MPN: SOR43012-DEMO , Code: SD9-RD-SSR4HRD-SOR43012-DEMO
- DEMO, SIG SAUER Romeo4H Red Dot Sight,Green Horse Shoe Dot, 0.5 MOA Adj, Side Battery, Torx And Qr Mounts, Graphite, NSN N, SOR43013 , MPN: SOR43013-DEMO , Code: SD9-RD-SSR4HRD-ROMEO4H-SOR43013-DEMO
- SIG SAUER Romeo4H Hunter RDS, Ballistic Circle Plex Reticle, .5 MOA, Side Mount Battery, Torx And QR Mounts, SOR43012 , MPN: SOR43012 , UPC: 798681567850 , Code: SD9-RD-SSR4HRD-SOR43012
- SIG SAUER Romeo4H Hunter RDS, Ballistic Circle Dot .5 MOA Reticle, Side Mount Battery, Torx And QR Mounts, SOR43011 , MPN: SOR43011 , UPC: 798681567843 , Code: SD9-RD-SSR4HRD-SOR43011