Tap Tap to Zoom
Read More...
Buy Together and Save
Product Info for SIG SAUER KILO Canyon 10x42mm Rangefinder
When it comes to spotting your target, you can't go wrong with the SIG SAUER Sig Optics Laser Rangefinding Binocular Canyon 10x42 Grey! These aren't your standard Archery Rangefinders either, they also function as high-tech binoculars to help you get a clear view of your target to make your shots as accurate as possible. With these capabilities, the SIG SAUER KILO Canyon 10x42mm Rangefinder is extremely versatile, making it the perfect companion for everyone from hunters and target shooters to hikers who just want to get a better view of their surroundings while they're out in the backcountry.![]()
Specifications for SIG SAUER KILO Canyon 10x42mm Rangefinder:
| Manufacturer: | SIG SAUER |
| Objective Lens Diameter: | 42 mm |
| Magnification: | 10 x |
| Maximum Range: | 4000 yds |
| Weight: | 27.2 oz |
| Color: | Gray, Black |
| Battery Type: | CR2 |
| Rangefinder Application: | Archery |
| Condition: | New |
| Dimensions: | 5.7 L x 5.3 H x 2.4 W in |
| Size Class: | Mid-Size |
Features of SIG SAUER KILO Canyon 10x42mm Rangefinder:
- Dual Use: Functions as both binoculars and a laser rangefinder
- 12x Magnification: Instantly see long distances to help you scout the area or spot your target
- Rubberized Finish: Durable finish helps prevent issues with water, dirt, and debris
Package Contents:
- SIG SAUER KILO Canyon 10x42mm Rangefinder
SIG SAUER KILO Canyon 10x42mm Rangefinder Orderable Models
List of Orderable Models
- SIG SAUER Electro-Optics SOKCN101 KILO Canyon Black Rubber Armor 10x 42mm 1200 yds Max Distance LED Display, SOKCN101 , MPN: SOKCN101 , UPC: 798681677023 , Code: SD9-RF-SOKCN101-SOKCN101
SIG SAUER KILO Canyon 10x42mm Rangefinder Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Open Box, Dealer Demo, Sig Sauer Sig Optics Laser Rangefinding Binocular Canyon 10x42, 1200 yds Max Distance, LED, Grey, SOKCN101 , MPN: SOKCN101-DMO , Code: SD9-RF-SOKCN101-DMO-OB-A