Tap Tap to Zoom
Read More...
Read More...
Read More...
Read More...
Read More...
Read More...
Buy Together and Save
Product Info for SIG SAUER Romeo1 1x30mm Mini Reflex Sight, 3 MOA Dot
When you need fast and accurate target acquisition, the Sig Romeo1 Mini Waterproof 1x30 Reflex Sight maintains consistent zero shot after shot. TruHold twin adjustment springs provide a lock-less zeroing system that withstands punishing recoil. The compact size of these Red Dot Sights from SIG SAUER allows low and co-witness mounting. Each unit is CNC -machined from a solid billet of magnesium for lightweight strength. The Sig Romeo1 Mini Fogproof 1x30 Reflex Sight is equipped with MOTAC (Motion Activated Illumination) to power off when the unit isn't moving to save battery power, yet still remember your last brightness setting next time you turn it on. The molded aspherical lens of the Sig Romeo1 Lightweight 1x30 Mini Reflex Sight is bright and distortion free and the red-notch coating ensures a brilliant red dot.![]()
Specifications for SIG SAUER Romeo1 1x30mm Mini Reflex Sight, 3 MOA Dot:
| Manufacturer: | SIG SAUER |
| Color: | Black |
| Finish: | Matte |
| Fabric/Material: | Aluminum |
| Magnification: | 1 x |
| Objective Lens Diameter: | 30 mm |
| Reticle: | 3 MOA Dot |
| Illumination Type: | LED |
| Illumination Color: | Red |
| Brightness Settings: | 10 |
| Eye Relief: | Unlimited |
| Adjustment Type: | MOA |
| Adjustment Click Value: | 1 MOA |
| Lens Material: | Glass |
| Optical Coating: | HDX |
| Battery Type: | CR1632 |
| Battery Quantity: | 1 |
| Battery Life: | 40000 hours |
| Operating Temperature: | -40 - -140 Fahrenheit |
| Weather Resistance: | Yes |
| Water Resistance Level: | IPX-7 |
| Water Resistant Mark: | 400 m |
| Shockproof: | Yes |
| Fogproof: | Yes |
| Gun Make: | SIG Sauer |
| Gun Model: | SIG Sauer P320 RX |
| Length: | 1.8 in |
| Width: | 1.3 in |
| Height: | 1.1 in |
| Weight: | 0.8 oz |
| Included Accessories: | No |
| Condition: | Factory DEMO |
| Magnification Type: | Fixed |
| Last Chance: | Yes |
| Mount Type: | Picatinny |
| Attachment Type: | Picatinny |
Features of SIG Romeo1 Mini 1x30 Reflex Sight, Auto Off:
Package Contents:
- Sig Romeo1 1x30 Mini Reflex Sight
SIG SAUER Romeo1 1x30mm Mini Reflex Sight, 3 MOA Dot Orderable Models
List of Orderable Models
- Demo, SIG SAUER Romeo1, Black, Small, SOR11000 , MPN: SOR11000-DEMO , Code: SD9-RD-SSRMSH-SOR11000-DEMO
- DEMO, SIG SAUER Romeo1 1x30mm, Black, Small, SOR11000 , MPN: SOR11000-DEMO , Code: SD9-RD-SSRMSH-SOR11000-DEMO-OB-A
SIG SAUER Romeo1 1x30mm Mini Reflex Sight, 3 MOA Dot Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- USED, SIG SAUER Romeo1 1x30mm, Black, Small, SOR11000 , MPN: SOR11000-EDEMO , Code: SD9-RD-SSRMSH-SOR11000-EDEMO-RE-B
- USED Demo, SIG SAUER Romeo1, Black, Small, SOR11000, EDEMO1, Used, Condition Fair , MPN: SOR11000-DEMO-EDEMO1 , Code: SD9-RD-SSRMSH-SOR11000-DEMO-EDEMO1
- USED SIG SAUER Romeo1 1x30mm, Black, Small, SOR11000, EDEMO21, Condition Fair, Missing Item , MPN: SOR11000-EDEMO21 , Code: SD9-RD-SSRMSH-SOR11000-EDEMO-MI-D
- USED SIG SAUER Romeo1 1x30mm, Black, Small, SOR11000, EDEMO19, Used, Condition Fair , MPN: SOR11000-EDEMO19 , Code: SD9-RD-SSRMSH-SOR11000-EDEMO19
- SIG SAUER Romeo1 1x30mm, Black, Small, SOR11000 , MPN: SOR11000 , UPC: 798681578153 , Code: SD9-RD-SSRMSH-SOR11000
- USED SIG SAUER Romeo1 1x30mm, Black, Small, SOR11000, EDEMO17, Used, Condition Like New , MPN: SOR11000-EDEMO17 , Code: SD9-RD-SSRMSH-SOR11000-EDEMO17
- USED SIG SAUER Romeo1 1x30mm, Black, Small, SOR11000, EDEMO18, Used, Condition Like New , MPN: SOR11000-EDEMO18 , Code: SD9-RD-SSRMSH-SOR11000-EDEMO18
- USED SIG SAUER Romeo1 1x30mm, Black, Small, SOR11000, EDEMO20, Good, Missing Item , MPN: SOR11000-EDEMO20 , Code: SD9-RD-SSRMSH-SOR11000-EDEMO-MI-C
- SIG SAUER Romeo1 1x30 Mini Reflex Sight w/M1913 Rail Interface, Black SOR11002 , MPN: SOR11002 , UPC: 798681521296 , Code: SD9-RD-SSRMSH-SOR11002
- SIG SAUER Romeo1 1x30 Mini Reflex Sight w/KeyMod Rail Interface, Black SOR11003 , MPN: SOR11003 , UPC: 798681521302 , Code: SD9-RD-SSRMSH-SOR11003
- SIG SAUER Romeo1 1x30 Mini Reflex Sight w/KeyMod Rail Interface, Black SOR11004 , MPN: SOR11004 , UPC: 798681521319 , Code: SD9-RD-SSRMSH-SOR11004
- Demo, SIG SAUER Romeo1 1x30 Mini Reflex Sight w/M1913 Rail Interface, Black, SOR11001 , MPN: SOR11001-DEMO , Code: SD9-RD-SSRMSH-SOR11001-DEMO
- Open Box, Dealer Demo, SIG SAUER Romeo1 1x30 Mini Reflex Sight w/M1913 Rail Interface, Black, SOR11001 , MPN: SOR11001-DMO , Code: SD9-RD-SSRMSH-SOR11001-DMO
- SIG SAUER Romeo1 1x30 Mini Reflex Sight w/Multiple Handgun Mounting Kit, Black SOR11006 , MPN: SOR11006 , UPC: 798681521333 , Code: SD9-RD-SSRMSH-SOR11006
- Demo, SIG SAUER Romeo1 1x30 Mini Reflex Sight w/Multiple Handgun Mounting Kit, Black, SOR11005 , MPN: SOR11005-DEMO , Code: SD9-RD-SSRMSH-SOR11005-DEMO
- SIG SAUER Romeo1 1x30 Mini Reflex Sight w/Multiple Handgun Mounting Kit, Black, SOR11005 , MPN: SOR11005 , UPC: 798681521326 , Code: SD9-RD-SSRMSH-SOR11005
- Open Box, Dealer Demo, SIG SAUER Romeo1 1x30 Mini Reflex Sight w/Multiple Handgun Mounting Kit, Black, SOR11005 , MPN: SOR11005-DMO , Code: SD9-RD-SSRMSH-SOR11005-DMO
- SIG SAUER Romeo1 1x30 Mini Reflex Sight w/M1913 Rail Interface, Black, SOR11001 , MPN: SOR11001 , UPC: 798681521289 , Code: SD9-RD-SSRMSH-SOR11001