Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Reticle:
- 2 MOA Dot & 32 MOA Circle
- Illumination Color:
- Red
- Condition:
- New
- Red Dot Sights-Footprint:
- Not Applicable
Code: SD9-RD-SORM1710-EE
MPN: SORM1710
UPC: 798681690237
Buy Together and Save
Product Info for SIG SAUER ROMEO-M17 Enclosed 1x24mm Reflex Red Dot Sight
The M17 and M18 pistols have been selected by the US Military as the official sidearm, and the ROMEO-M17 is the only optic that is truly designed specifically for this pistol. All other optics have many disadvantages and make several compromises. The ROMEO-M17 does not. This is an American-built MIL-SPEC red dot truly worthy of the SIG SAUER name. Please Note - The ROMEO-M17 pistol red dot sight utilizes SIG SAUER'S proprietary SIG-LOC mounting interface and only fits SIG SAUER M17/M18 military issue, and commemorative pistols with a single optics plate mounting screw. This sight will not fit any other pistols.![]()
Specifications for SIG SAUER ROMEO-M17 Enclosed 1x24mm Reflex Red Dot Sight:
| Manufacturer: | SIG SAUER |
| Color: | Black |
| Fabric/Material: | 7075 Aluminum |
| Magnification: | 1 x |
| Objective Lens Diameter: | 24 mm |
| Reticle: | 2 MOA Dot & 32 MOA Circle |
| Illumination Type: | LED |
| Illumination Color: | Red |
| Adjustment Click Value: | 1.5 MOA |
| Emitter Type: | Enclosed |
| Battery Type: | Lithium Metal, CR2032 |
| Battery Quantity: | 1 |
| Battery Life: | 50000 hours |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Gun Make: | SIG Sauer |
| Gun Model: | SIG Sauer M17, SIG Sauer M18 |
| Length: | 2.4 in |
| Weight: | 1.5 oz |
| Condition: | New |
| Red Dot Sights-Footprint: | Not Applicable |
| Adjustability: | Adjustable |
Features of SIG SAUER ROMEO-M17 Enclosed 1x24mm Reflex Red Dot Sight:
- A fully enclosed, sealed, and purged optical system, for ultimate protection from the elements
- Mounts from underneath the pistol, re-using the MHS pistol rear sight block and sight block screw
- 7075 Aluminum housing
- Integrated gas deflector on the front of the housing
- Machined anti-reflection grooves on all rear surfaces for reduced glare
- Extremely low deck height, allowing a full sight picture and co-witness with standard-height sights
- SIG-LOCâ„¢ (SIG Leverage Optimizing Connection) proprietary mounting interface, for the ultimate optic/pistol lockup.
- A high-efficiency point source LED emitter, with 2 MOA dot/32 MOA circle reticle. The reticles are independently selectable (circle only, dot only, or circle/dot combination).
- Independent brightness adjustment buttons that are recessed within a protective plate which can be activated even with gloves on. Buttons have bump features above UP and below DOWN, so they can be determined by feel.
- 15 brightness settings, with 3 of the settings optimized for use with Gen 3+ NV devices
- A side-mounted CR2032 battery compartment with a threaded battery cap, for easy battery changes without the need to remove the optic from the firearm.
- Minimum continuous runtime of 20,000 hours, at medium brightness setting
- 2 drainage holes machined in the sides of the housing, just behind the rear sealed window, to allow pooled liquid to escape when the optic goes from a vertical position (such as in a holster) to a horizontal position (such as shooting)
- Windage and elevation adjustments have tactile clicks. Adjustment screws are slotted, for use with any small flat-blade tool. Adjustment resolution is 1.5 MOA per click.
- MOTAC (Motion Activated Illumination)
- MAGNETAC (Magnetic Activation)
- D.A.R.C. (Dark Adaptive Reticles Coatings)
Package Contents:
- SIG SAUER ROMEO-M17 Enclosed 1x24mm Reflex Red Dot Sight
SIG SAUER ROMEO-M17 Enclosed 1x24mm Reflex Red Dot Sight Orderable Models
List of Orderable Models
- SIG SAUER Romeo-M17 Enclosed Reflex Red Dot Sight, 1x24mm 2 MOA Red Dot, Black, SORM1710 , MPN: SORM1710 , UPC: 798681690237 , Code: SD9-RD-SORM1710-EE
SIG SAUER ROMEO-M17 Enclosed 1x24mm Reflex Red Dot Sight Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- USED, SIG SAUER Romeo-M17 Enclosed Reflex Red Dot Sight, 1x24mm 2 MOA Red Dot, Black, SORM1710 , MPN: SORM1710-EDEMO , Code: SD9-RD-SORM1710-EDEMO-OB-C