Tap Tap to Zoom
- Color:
- Orange
Code: SD9-BI-SSSOZ6WP1850M-SOZ6WP1850M
MPN: SOZ6WP1850M
UPC: 798681703128
Product Info for SIG SAUER Zulu6 HDX Pro OIS 18x50mm Schmidt-Pechan Prism Marine Binocular
The ground-breaking ZULU6 image stabilized binocular family steps into uncharted waters with the ZULU6 HDX Marine Series. Providing a crystal-clear image created by SIG SAUERs OmniScan image stabilization technology, the ZULU6 HDX Marine eliminates unwanted motion while viewing even on rough water. The HDX PRO lens system and polarized objective lens cover cut through glare in harsh lighting conditions, while the IPX7 waterproof and fogproof performance ensures peace of mind in adverse weather. The ZULU6 HDX PRO Marine Binoculars are wrapped in a high-visibility orange body armor and include a floating neck strap, waterproof Pelican carry case, and rechargeable li-ion batteries.![]()
Specifications for SIG SAUER Zulu6 HDX Pro OIS 18x50mm Schmidt-Pechan Prism Marine Binocular:
| Manufacturer: | SIG SAUER |
| Color: | Orange |
| Magnification: | 18 x |
| Objective Lens Diameter: | 50 mm |
| Prism System: | Schmidt-Pechan |
| Prism Material: | BAK4 |
| Eye Relief: | 15 mm |
| Field of View, Angle: | 3.7 degrees |
| Optical Coating: | Yes |
| Binoculars Focus System: | Center Focus |
| Interpupillary Distance: | 56 - 72 mm |
| Close Focus: | 5.5 m |
| Length: | 8 in |
| Weight: | 33.97 oz |
| Fabric/Material: | Thermoplastic |
| Width: | 4.79 in |
Features of SIG SAUER Zulu6 HDX Pro OIS 18x50mm Schmidt-Pechan Prism Marine Binocular
- OmniScan uses a digital accelerometer to automatically detect movement and vibration to calibrate the level of image stabilization required for unmatched optical performance.
- HDX PRO Lens System combines redesigned ED glass lenses with advanced coatings to deliver significantly enhanced light transmission and glare reduction
- Objective Lens Flip Back Cover with Polarized Lens for added protection and optical performance in harsh light
- Powered by (2) AA lithium-ion rechargeable batteries or (2) alkaline AA batteries
- IPX7 Waterproof and Fogproof Performance.
Package Contents:
- SIG SAUER Zulu6 HDX Pro OIS 18x50mm Schmidt-Pechan Prism Marine Binocular
- Waterproof Pelican
- Floating Neck strap
- 4 rechargable AA batteries
- 1 USB-C charging cable
- Marine Grade Lens Pen
SIG SAUER Zulu6 HDX Pro OIS 18x50mm Schmidt-Pechan Prism Marine Binocular Orderable Models
List of Orderable Models
- SIG SAUER Zulu6 HDX Pro OIS 18x50mm Schmidt-Pechan Prism Marine Binocular, Orange, SOZ6WP1850M , MPN: SOZ6WP1850M , UPC: 798681703128 , Code: SD9-BI-SSSOZ6WP1850M-SOZ6WP1850M