Tap Tap to Zoom
- Reticle:
- HDR-2
- Tube Diameter:
- 30 mm
- Reticle Focal Plane:
- Second Focal Plane (SFP)
- Illumination Color:
- Red
- Finish:
- Matte
- Color:
- Black
- Weight:
- 33 oz
- Adjustment Click Value:
- 0.25 MOA
- Adjustment Type:
- MOA
- Parallax:
- 20 yds to infinity
- Illumination Type:
- LED
- W/E Travel at 100 Yds:
- 60/60 MOA
Code: XK-RS-SL01RS-SM13142HDR2
MPN: SM13142HDR2
UPC: 812495029851
Product Info for SightMark Presidio 5-30x56mm 30mm Tube Rifle Scope, Second Focal Plane
Sightmark's Presidio 5-30x56mm is perfectly suited for close to mid-range engagements, and is ideal for pairing with a bolt action or AR-type platform and excels at hunting applications. It comes equipped with the HDR-2 reticle, which is composed of a free-floating 0.2 MOA center dot in the middle of simple crosshairs for an un-cluttered target picture. The HDR-2 is speciaically calibrated for 55gr 5.56/.223 rounds and features holdover points to accommodate bullet drop. The capped turrets feature knurling on the adjustment knobs to provide a tactile response when making adjustments, and zero-stops allows for a quick return to zero. In addition, the Presidio 5-30x56mm features an illuminated reticle for greater accuracy in low light conditions.![]()
Specifications for SightMark Presidio 5-30x56mm 30mm Tube Rifle Scope, Second Focal Plane:
| Manufacturer: | SightMark |
| Objective Lens Diameter: | 56 mm |
| Magnification: | 5 - 30 x |
| Reticle: | HDR-2 |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Illumination Color: | Red |
| Finish: | Matte |
| Field of View, Linear: | 22 - 3.7 ft at 100 yds |
| Eye Relief: | 3.7 in |
| Color: | Black |
| Weight: | 33 oz |
| Adjustment Click Value: | 0.25 MOA |
| Length: | 15.67 in |
| Adjustment Type: | MOA |
| Parallax: | 20 yds to infinity |
| Illumination Type: | LED |
| Caliber: | 5.56x45mm NATO, .223 Remington |
| Battery Type: | Lithium Metal, CR2032 |
| Brightness Settings: | 6 |
| W/E Travel at 100 Yds: | 60/60 MOA |
| Gun Type: | Rifle |
| Gun Make: | AR Platform |
Features of SightMark Presidio 5-30x56mm 30mm Tube Rifle Scope, Second Focal Plane
- Ideal for bolt action or AR-type platforms
- Knurled adjustment knobs
- Zero stop
- Illuminated reticle
Package Contents:
- SightMark Presidio 5-30x56mm 30mm Tube Rifle Scope, Second Focal Plane
- Lens Covers
- Throw Lever
- CR2032 Battery
SightMark Presidio 5-30x56mm 30mm Tube Rifle Scope, Second Focal Plane Orderable Models
List of Orderable Models
- SightMark Presidio 5-30x56mm 30mm Tube Rifle Scope, Second Focal Plane, HDR-2 Reticle, Black, SM13142HDR2 , MPN: SM13142HDR2 , UPC: 812495029851 , Code: XK-RS-SL01RS-SM13142HDR2