Tap Tap to Zoom
Code: XK-THR-DG6UV-SM17001
MPN: SM17001
UPC: 810119010469
Buy Together and Save
The SightMark Wraith Mini 2-16x35mm Thermal Rifle Scope offers the excellent quality people come to expect from SightMark Thermal Imaging Scopes. The new Wraith Mini Thermal comes equipped with a powerful 384x288 sensor resolution which enhances imaging algorithms to create a crisp picture that lets you make the most accurate shots possible. This appears on a 1024x768 OLED display and has a built-in video recorder with sound to capture the best moments of a hunt. Plus, with a battery life of 3.5 hours on video mode and 4.4 hours on preview mode, the SightMark Wraith Mini 2-16x35mm Thermal Rifle Scope proves to be a durable thermal scope with enhanced imaging capabilities that is perfect for the field. With its 1440 yard detection range, 2x optical magnification and 1-8x digital zoom, the SightMark Wraith Mini 2-16x35mm Thermal Rifle Scope is optimized for medium range engagements.![]()
| Manufacturer: | SightMark |
| Color: | Black |
| Magnification: | 2 - 16 x, 2 x |
| Objective Lens Diameter: | 35 mm |
| Sensor Resolution: | 384x288 pixels |
| Display Resolution: | 1024x768 pixels |
| Refresh Rate: | 50 Hz |
| Resolution: | 384x288 pixels |
| Reticle: | 10 Multi |
| Illumination Type: | OLED |
| Eye Relief: | 2 in |
| Adjustment Type: | MOA |
| Field of View, Linear: | 40 ft at 100 ft |
| Field of View, Angle: | 13 degrees |
| Range of Detection: | 1000 yds |
| Attachment Type: | Picatinny |
| Battery Type: | CR123A |
| Battery Life: | 3.5Hrs Video Mode - 4.4Hrs Preview Mode |
| Operating Temperature: | -20 - 50 Celsius |
| Length: | 6.653 in |
| Width: | 3.031 in |
| Height: | 2.913 in |
| Weight: | 19.3 oz |
| Condition: | New |
| Fabric/Material: | Aluminum |
| Additional Features: | Built-In Video Recorder, White Hot, Black Hot, Green Hot, Rainbow, Magenta Color Modes |
| Battery Quantity: | 2 |
| Mount Type: | Picatinny |