Tap Tap to Zoom
Product Info for Sightron S6 5-30x56mm Rifle Scope, 34mm Tube, First Focal Plane
Sightrons new S6 5-30x56 ED FFP sets a new standard of excellence for medium to long-range tactical shooters and hunters. Made in Japan, Sightron utilizes Extra-Low Dispersion (ED) glass to virtually eliminate chromatic aberration. Sightrons Zact-7 Revcoat Plus lens coatings provide the shooter exceptional clarity and contrast to easily identify and stay on target. Conquer difficult lighting conditions with the 11-position on/off illumination dial which provides the perfect amount of illumination when needed. The 34mm tube houses Sightrons exclusive ExacTrack W&E system for consistent, repetitive tracking. It is O-ring sealed, nitrogen charged and 1,000G rated shockproof providing reliable performance these shooters demand.![]()
Specifications for Sightron S6 5-30x56mm Rifle Scope, 34mm Tube, First Focal Plane:
| Manufacturer: | Sightron |
| Objective Lens Diameter: | 56 mm |
| Magnification: | 5 - 30 x |
| Tube Diameter: | 34 mm |
| Reticle Focal Plane: | First Focal Plane (FFP) |
| Exit Pupil: | 7.1 - 1.9 mm |
| Illumination Color: | Red |
| Finish: | Satin Black |
| Field of View, Linear: | 22.7 - 3.8 ft at 100 yds |
| Eye Relief: | 3.6 - 3.4 in |
| Color: | Black |
| Weight: | 33.3 oz |
| Length: | 16.7 in |
| Parallax: | 10 yds to infinity |
| Illumination Type: | LED |
| Optical Coating: | Zact-7 Revcoat Plus |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Fogproof: | Yes |
| Condition: | New |
| Gun Type: | Rifle |
Features of Sightron S6 5-30x56mm Rifle Scope, 34mm Tube, First Focal Plane
- Using the right materials for the right application, Sightron engineers build optical formulas around the best optical glass to reduce chromatic aberrations, improve color accuracy, deliver excellent light transmission, and best-in-class resolution and sharpness.
- ExacTrack W&E System Never experience drift with Sightron's patented windage and elevation adjustment technology. It provides proper alignment between the adjustments and the erector tube by maintaining the same constant and accurate point of pressure at zero or extreme adjustments.
- The S6 5-30x56mm ED series uses extra-low dispersion optical glass for superior sharpness, dramatically reduced chromatic aberrations, improved color accuracy that delivers excellent light transmission, and best-in-class resolution.
- Exclusive Zact-7 Revcoat Plus Multi-Coating Technology
- For superior performance, Sightron created a new Zact-7 Revcoat Plus lens coating for increased light transmission and improved clarity.
- Second Focal Plane Reticle The reticle does not change size among the zoom range.
- Reticle Material Etched glass reticle with fiber optics supports illumination.
- Shockproof 1,000G Shock rating supports even the highest calibers.
- Waterproof Rated at IPX7 waterproof standards.
- Fogproof Nitrogen gas charged for a lifetime of fog free use.
- Tube Construction Milled from a single piece of lightweight, industrial grade aluminum.
Package Contents:
- Sightron S6 5-30x56mm Rifle Scope, 34mm Tube, First Focal Plane
- Scope
- Instruction Manual
- Flip up lens covers
- 3 Inch Sunshade
- 1.27mm Allen Wrench
- 2.0mm Allen Wrench
- Lens Cleaning Cloth
- CR2032 Battery
- Reticle Chart
Sightron S6 5-30x56mm Rifle Scope, 34mm Tube, First Focal Plane Orderable Models
List of Orderable Models
- Sightron S6 Rifle Scope, 5-30x56mm, 34mm Tube, First Focal Plane, IR MOA-8 Reticle, Satin Black, Small, 66004 , MPN: 66004 , UPC: 793139660046 , Code: TN-RS-NC8I-66004
- Sightron S6 Rifle Scope, 5-30x56mm, 34mm Tube, First Focal Plane, MH-7 IR Reticle, Satin Black, Small, 66003 , MPN: 66003 , UPC: 793139660039 , Code: TN-RS-NC8I-66003