Tap Tap to Zoom
- Reticle:
- MOA
- Tube Diameter:
- 30 mm
- Reticle Focal Plane:
- Second Focal Plane (SFP)
- Finish:
- Matte
- Color:
- Black
- Weight:
- 26.5 lb
- Adjustment Click Value:
- 0.25 MOA
- Adjustment Type:
- MOA
- Parallax:
- Side Adjustable
- Included Accessories:
- Lens Covers, Key for Knobs, Sunshade
- Additional Features:
- Side Parallex Adj, Side Parallex Adj, ZeroStop
- W/E Travel at 100 Yds:
- 70 MOA
Code: TN-RS-25173
MPN: 25173
UPC: 793139251732
Product Info for Sightron SIII 8-32x56mm 30mm Tube Rifle Scope, Second Focal Plane
Designed to be the ideal rifle scope, the Sightron SIII 8-32x56mm 30mm Tube Rifle Scope, Second Focal Plane is perfect for situations where a high quality riflescope is extremely important to success. These Rifle Scopes through the optical experts at Sightron are formulated making use of the robust and heavy duty materials that you have come to anticipate from this impressive organization. For a very long time, Sightron has expanded in the business of making high end firearm scopes, and the Sightron SIII 8-32x56mm 30mm Tube Rifle Scope, Second Focal Plane is definitely the verification of their persistence for giving you the best equipment for your sighting needs. One of our main goals at OpticsPlanet is to be sure you depart with the best rifle scope for your needs, and the Sightron SIII 8-32x56mm 30mm Tube Rifle Scope, Second Focal Plane is amongst the many scopes that we are delighted to highlight. If you are looking for the ideal riflescope to match your shooting requirements, then choose the Sightron SIII 8-32x56mm 30mm Tube Rifle Scope, Second Focal Plane.![]()
Specifications for Sightron SIII 8-32x56mm 30mm Tube Rifle Scope, Second Focal Plane:
| Manufacturer: | Sightron |
| Objective Lens Diameter: | 56 mm |
| Magnification: | 8 - 32 x |
| Reticle: | MOA |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Exit Pupil: | 1.8 - 7 mm |
| Finish: | Matte |
| Field of View, Linear: | 3.2 - 12.6 ft at 100 yds |
| Eye Relief: | 3.6 - 4 in |
| Diopter Adjustment Range: | -2 - 1 dpt |
| Color: | Black |
| Weight: | 26.5 lb |
| Adjustment Click Value: | 0.25 MOA |
| Length: | 15.3 in |
| Adjustment Type: | MOA |
| Parallax: | Side Adjustable |
| Width: | 2.6 in |
| Adjustment Range: | 70 MOA |
| Height: | 2.6 in |
| Focus Range: | 40 yds to infinity |
| Lens Material: | Glass |
| Weather Resistance: | Yes |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Shockproof: | Yes |
| Fogproof: | Yes |
| Package Type: | Box |
| Included Accessories: | Lens Covers, Key for Knobs, Sunshade |
| Magnification Type: | Variable |
| Additional Features: | Side Parallex Adj, ZeroStop, Side Parallex Adj |
| W/E Travel at 100 Yds: | 70 MOA |
| Gun Type: | Rifle |
| Lens Diameter: | 56 mm |
| Attachment Type: | Riflescope Ring |
Features ofSightron SIII 8-32x56mm 30mm Tube Rifle Scope, Second Focal Plane:
- Fast Focus Eyebell
- Zero Stop System
- Lifetime Warranty
- ExacTrack Windage and Elevation Adjustment System
- Zact-7 Revcoat Multi-Coating
- Side Focus Parallax Adjustment
- Large Oversized adjustable turrets in 1/4 MOA adjustments
- Waterproof, fogproof, and shockproof
Package Contents:
- Sightron SIII 8-32x56mm 30mm Tube Rifle Scope, Second Focal Plane
Sightron SIII 8-32x56mm 30mm Tube Rifle Scope, Second Focal Plane Orderable Models
List of Orderable Models
- Sightron Scope SIII 8-32x56 Lr Moa Zero Stop 30mm Sf Matte , MPN: 25173 , UPC: 793139251732 , Code: TN-RS-25173