Tap Tap to Zoom
- Reticle:
- Mil Dot
- Tube Diameter:
- 30 mm
- Reticle Focal Plane:
- Second Focal Plane (SFP)
- Color:
- Black
- Adjustment Click Value:
- 1/4 MOA
- Adjustment Type:
- MOA
Code: SM-RS-SIM41240C-SIM41240C
MPN: SIM41240C
UPC: 045618000127
Product Info for Simmons ProTarget 4-12x40mm 30mm Tube, Second Focal Plane
The all-new Simmons Pro Target Riflescopes offer an all-glass optical system provides crisp images in low lighting conditions with fully coated lenses and IPX7 waterproof, fog-proof and shockproof construction giving you piece of mind in the outdoors. Built with an aggressive and rugged new design, including textured magnification power change ring and exposed adjustable windage and elevation target turrets. The Pro Target riflescopes feature a 30mm one-piece aluminum main tube with a Simmons Mil Dot Reticle. All Simmons riflescopes come ready to go out of the box with included lens covers and one-inch aluminum Weaver-style rings.![]()
Specifications for Simmons ProTarget 4-12x40mm 30mm Tube, Second Focal Plane:
| Manufacturer: | Simmons |
| Objective Lens Diameter: | 40 mm |
| Magnification: | 4 - 12 x |
| Reticle: | Mil Dot |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Color: | Black |
| Adjustment Click Value: | 1/4 MOA |
| Length: | 320 mm |
| Adjustment Type: | MOA |
| Width: | 42 mm |
| Fabric/Material: | Aluminum |
| Lens Material: | Glass |
| Optical Coating: | Fully Coated |
| Weather Resistance: | Waterproof |
| Water Resistance Level: | IPX-7 |
| Shockproof: | Yes |
| Fogproof: | Yes |
| Gun Type: | Rifle |
Package Contents:
- Simmons ProTarget 4-12x40mm 30mm Tube, Second Focal Plane
Simmons ProTarget 4-12x40mm 30mm Tube, Second Focal Plane Orderable Models
List of Orderable Models
- Simmons ProTarget 4-12x40mm 30mm Tube, Second Focal Plane, Mil Dot Reticle, Black, SIM41240C , MPN: SIM41240C , UPC: 045618000127 , Code: SM-RS-SIM41240C-SIM41240C