1 of 3 images
Simtek StealthALERT Simtek Wireless Security Sensor Gen 1, White, One Size, WHT-duo18
2 of 3 images
Simtek StealthALERT Simtek Wireless Security Sensor Gen 1, Camo, One Size, CMO-duo18
3 of 3 images
Simtek StealthALERT Simtek Wireless Security Sensor Gen 1, Black, One Size, BLK-duo18
Tap Tap to Zoom
Questions & Answers
3 Models Available
Color
All
Search
$200.00
$200.00
$200.00
Prices and availability subject to change.
Product Info for Simtek StealthALERT Simtek Wireless Security Sensor Gen 1
Your newest peace of mind. Fits in your hand gun safe, luggage or anywhere you need extra monitoring and awareness. Get Simtek secure today.![]()
Specifications for Simtek StealthALERT Simtek Wireless Security Sensor Gen 1:
| Manufacturer: | Simtek StealthALERT |
| Finish: | Matte |
| Fabric/Material: | ABS Plastic, 100% Rugged ABS Plastic |
| Width: | 3.26 in |
| Depth/Thickness: | 1.48 in |
| Height: | 3.66 in |
| Quantity: | 1 |
| Additional Features: | 4G Cellular (LTE/GSM/UMTS) |
| Activity/Occasion: | Professional, Casual, Job, Work |
| Style: | Standard |
| Seasonal/Temperature Use: | All Seasons |
| Weight: | 104 g, 3.6 oz |
| Application: | Work, Everyday, Casual |
| Fit: | Regular |
| Age Group: | Adults |
| Size: | One Size |
| Battery Type: | Lithium Ion |
| Gender: | Unisex |
Features of Simtek StealthALERT Simtek Wireless Security Sensor Gen 1
- Add Trusted 3rd Parties
- Low Battery Alerts
- Encrypted Technology
- Engineered For low Signal Environments
Package Contents:
- Simtek StealthALERT Simtek Wireless Security Sensor Gen 1
Simtek StealthALERT Simtek Wireless Security Sensor Gen 1 Orderable Models
List of Orderable Models
- Simtek StealthALERT Simtek Wireless Security Sensor Gen 1, White, One Size, WHT-duo18 , MPN: WHT-duo18 , Code: 5VI-SP-A969616A-WHT-DUO18
- Simtek StealthALERT Simtek Wireless Security Sensor Gen 1, Camo, One Size, CMO-duo18 , MPN: CMO-duo18 , Code: 5VI-SP-A969616A-CMO-DUO18
- Simtek StealthALERT Simtek Wireless Security Sensor Gen 1, Black, One Size, BLK-duo18 , MPN: BLK-duo18 , Code: 5VI-SP-A969616A-BLK-DUO18
Compare (0)
1 item has been added
Add at least two items to compare