Tap Tap to Zoom
Product Discontinued by Manufacturer
SKB Cases Controller 19x13x3.25in Soft Case has been discontinued by SKB Cases and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Dry Boxes yourself to try and find the perfect replacement for you!
Product Info for SKB Cases Controller 19x13x3.25in Soft Case
Carry your DJ performance controller or small MIDI controller keyboard in the SKB Cases Controller 19x13x3.25in Soft Case, safely and securely. This SKB Cases Controller 19x13x3.25in DJ Controller Soft Case features a padded interior, a padded carrying handle and a shoulder strap to provide lightweight portability. The SKB Cases Controller 19x13x3.25in MIDI Keyboard Soft Case combine the protective qualities of rigid foam with the style and portability of a canvas bag.![]()
Specifications for SKB Cases Controller 19x13x3.25in MIDI Keyboard Soft Case:
| Interior Length: | 19.00 in, 48.26 cm |
| Interior Width: | 13.00 in, 33.02 cm |
| Interior Depth: | 3.25 in, 8.26 cm |
| Exterior Length: | 20.75 in, 52.71 cm |
| Exterior Width: | 14.75 in, 37.47 cm |
| Exterior Depth: | 5.75 in, 14.61 cm |
| Carton Length: | 23.00 in, 58.42 cm |
| Carton Width: | 15.75 in, 40.01 cm |
| Carton Depth: | 7.00 in, 17.78 cm |
| Shipping Weight: | 4.60 lbs, 2.09 kg |
| Product Weight: | 3.00 lbs, 1.36 kg |
Features of SKB Cases Controller 19x13x3.25in DJ Controller Soft Case:
- Heavy duty double pull zipper
- Durable 600 Denier exterior layered with rigid foam
- Convenient exterior accessory pouch
- Carrying handle and convenient shoulder strap
- Backed by SKB's 2 year Soft Product Warranty
Package Contents:
- SKB Cases Controller 19x13x3.25in Soft Case
Related Products to SKB Cases Controller 19x13x3.25in Soft Case
SKB Cases Controller 19x13x3.25in Soft Case Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- SKB Cases Controller Soft Case,19x13x3.25in, Black 1SKB-SC1913 , MPN: 1SKB-SC1913 , UPC: 789270992030 , Code: Q8-DX-1SKB-SC1913