Tap Tap to Zoom
Read More...
Read More...
Read More...
Read More...
- Color:
- Black
- Gun Type:
- Rifle
- Length:
- 54 in
- Width:
- 18 in
- Depth/Thickness:
- 7 in
Code: Q8-GB-3i-5014-3G-3I-5014-3G
MPN: 3i-5014-3G
UPC: 789270995734
Product Info for SKB Cases 5014-6 3-Gun Competition Case
The SKB Cases iSeries Competition Case is water-resistant and injection molded to be the tightest, lightest case on the market. These Hard Gun Cases from the fine people at SKB Cases feature an ultra high-strength polypropylene copolymer resin coating that is resistant to corrosion and impact damage. With a military grade design the SKB Cases 53.125x17.25x7in Competition Case has convenient roller blade style wheels that securely stack for easier transport. The SKB Cases 3-Gun Competition Bag is perfect for storing your shells, eye and ear protection, tools, charging handles, pistol mags, belt and more.![]()
Specifications for SKB Cases 5014-6 3-Gun Competition Case:
| Manufacturer: | SKB Cases |
| Color: | Black |
| Fabric/Material: | Polyethylene |
| Gun Type: | Rifle |
| Length: | 54 in |
| Width: | 18 in |
| Depth/Thickness: | 7 in |
| Internal Length: | 50 in |
| Internal Width: | 14.5 in |
| Internal Depth/Thickness: | 6 in |
| Weight: | 25 lb |
| Overall Length: | 54 in |
Features of SKB Cases 5014-6 3-Gun Competition Case
- Meets MIL-STD 810H
- Ultra High-Strength Polypropylene Copolymer Resin
- Gasketed, Watertight and Dust Proof Design
- Resistant to UV, Solvents, Corrosion
- Resistant to Fungus, High & Low Temperatures and impact Damage
- Molded-in Hinge with Stainless Steel Pin
- Trigger Latch System.
- Trigger Latch System can be retrofitted with TSA accepted key locking latches
- Comfortable, Snap-Down, Rubber Over-Molded Handle
- Automatic Ambient Pressure Equalization Valve Meets MIL-STD 648C and IP67
- Cases Stack Securely and Accommodate Padlocks
- Padlock holes include stainless steel padlock protector clips
- In-line skate style wheels for easy transport
- Molded-in hinge for added protection
- Lifetime Warranty
Package Contents:
- SKB Cases 5014-6 3-Gun Competition Case
SKB Cases 5014-6 3-Gun Competition Case Orderable Models
List of Orderable Models
- SKB Cases 5014-6 3-Gun Competition Case. 50x14in, 3i-5014-3G , MPN: 3i-5014-3G , UPC: 789270995734 , Code: Q8-GB-3i-5014-3G-3I-5014-3G