Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Width:
- 17.5 in
- Depth/Thickness:
- 7 in
- Internal Length:
- 41 in
- Interior Width:
- 15 in
- Internal Depth/Thickness:
- 6 in
Code: Q8-HA-3i-4214-RC-3I-4214-RC
MPN: 3i-4214-RC
UPC: 789270421462
Product Info for SKB Cases Series Series Recurve Case
Meant to be described as a great item for almost anyone, we're positive you are going to appreciate the SKB Cases Series Series Recurve Case.![]()
Formulated working with several of the very most heavy duty and long lasting components around, these Bow Cases by SKB Cases will provide you with something that will give you a great deal of reliability.
SKB Cases has been making top quality products for a number of years, and the SKB Cases Series Series Recurve Case is their particular means of demonstrating just how much they care.
Here at OpticsPlanet, we ensure that it is our obligation to purchase the best solution for all of your preferences, and exhibiting the SKB Cases Series Series Recurve Case is a thing that we are happy to offer.
Specifications for SKB Cases Series Series Recurve Case:
| Manufacturer: | SKB Cases |
| Color: | Black |
| Fabric/Material: | Polyethylene |
| Width: | 17.5 in |
| Depth/Thickness: | 7 in |
| Weight: | 23 lb |
| Internal Length: | 41 in |
| Interior Width: | 15 in |
| Internal Depth/Thickness: | 6 in |
Features of SKB Cases Series Series Recurve Case
- Waterproof
- Dustproof
- Crushproof Guarantee for life
Package Contents:
- SKB Cases Series Series Recurve Case
SKB Cases Series Series Recurve Case Orderable Models
List of Orderable Models
- SKB Cases Series Series Recurve Case, Black, 3i-4214-RC , MPN: 3i-4214-RC , UPC: 789270421462 , Code: Q8-HA-3i-4214-RC-3I-4214-RC