Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Length:
- 52 in
- Width:
- 16 in
- Height:
- 13 in
- Depth/Thickness:
- 6 in
- Interior:
- Foam
Code: Q8-GB-2SFR5013
MPN: 2SFR-5013
UPC: 789270501300
Product Info for SKB Cases SKB Hard Plastic Double Rifle Case 2SFR5013
SKB Cases SKB Hard Plastic Double Rifle Case 2SFR5013 on sale and available from our online store. OpticsPlanet, Inc is an Authorized US Distributor for SKB Cases Gun Storage.![]()
This design has a stylized exterior with a molded in, eight peg stacking system and is fortified with molded EPS inserts for solid impact resistance. The snap down latches provide secure closure and convenient lockability.
Specifications for SKB Cases SKB Hard Plastic Double Rifle Case 2SFR5013:
| Manufacturer: | SKB Cases |
| Color: | Black |
| Finish: | Textured |
| Fabric/Material: | Polymer |
| Length: | 52 in |
| Width: | 16 in |
| Height: | 13 in |
| Depth/Thickness: | 6 in |
| Interior: | Foam |
| Internal Length: | 50 in |
| Internal Width: | 13 in |
| Internal Depth/Thickness: | 5 in |
| Weight: | 19 lb |
Features of SKB Cases SKB Hard Plastic Double Rifle Case 2SFR5013:
- Water/Dust Proof/Impact Resistant (MIL-STD-810F)
Package Contents:
- SKB Hard Plastic Double Rifle Case
SKB Cases SKB Hard Plastic Double Rifle Case 2SFR5013 Orderable Models
List of Orderable Models
- SKB Cases SKB Hard Plastic Double Rifle Case 2SFR5013 , MPN: 2SFR-5013 , UPC: 789270501300 , Code: Q8-GB-2SFR5013