Tap Tap to Zoom
Read More...
- Color:
- Black
- Gun Type:
- Shotgun
- Length:
- 34 in
- Width:
- 11 in
- Height:
- 9 in
- Depth/Thickness:
- 7 in
Code: Q8-GB-2SKB3209B
MPN: 2SKB-3209B
UPC: 789270320918
Product Info for SKB Cases SKB Standard Breakdown Shotgun Case w/Aluminum Valance 2SKB3209B
SKB Cases SKB Standard Breakdown Shotgun Case w/Aluminum Valance 2SKB3209B on sale and available from our online store. OpticsPlanet, Inc is an Authorized US Distributor for SKB Cases Gun Storage.![]()
SKB ATA (airline transportation association) rated cases are molded from ultra-high molecular weight polyethylene. The case color runs through the material so scratches are invisible and the "poly" is impervious to all solvents, oils, fuels and acids. Every case detail is purposefully designed to optimize function. The molded-in configuration of bumpers and ribs are designed to absorb shock and vibration as well as provide protection for exposed hardware. The aluminum valance on SKB cases provides a reliable "tongue and groove" closure and a neoprene "o-ring" gasket keeps out harmful moisture. Attach style HDPE shell, holds barrels to 30". Weather resistant o-ring seal, solid die cast zinc locks with chrome plating.
Specifications for SKB Cases SKB Standard Breakdown Shotgun Case w/Aluminum Valance 2SKB3209B:
| Manufacturer: | SKB Cases |
| Color: | Black |
| Finish: | Contoured |
| Fabric/Material: | Polyethylene |
| Gun Type: | Shotgun |
| Length: | 34 in |
| Width: | 11 in |
| Height: | 9 in |
| Depth/Thickness: | 7 in |
| Internal Length: | 32 in |
| Internal Width: | 9 in |
| Internal Depth/Thickness: | 5.5 in |
| Weight: | 12 lb |
| Overall Length: | 34 in |
Features of SKB Cases SKB Standard Breakdown Shotgun Case w/Aluminum Valance:
- Attache style HDPE shell that accommodates barrels up to 30in.
- SKB's unique Perfect Match Valance Bending System for a perfect seal.
- Solid die cast zinc locks with chrome plating.
- EPS interior.
- Lifetime Warranty.
Package Contents:
- SKB Standard Breakdown Shotgun Case w/Aluminum Valance
SKB Cases SKB Standard Breakdown Shotgun Case w/Aluminum Valance 2SKB3209B Orderable Models
List of Orderable Models
- SKB Cases Standard Breakdown Shotgun Case w/Aluminum Valance 2SKB3209B , MPN: 2SKB-3209B , UPC: 789270320918 , Code: Q8-GB-2SKB3209B