Tap Tap to Zoom
Product Discontinued by Manufacturer
Sky Watcher Esprit 150mm ED Triplet APO Refractor has been discontinued by Sky Watcher and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.
Product Info for Sky Watcher Esprit 150mm ED Triplet APO Refractor
A top-of-the-line instrument that true astrophotographers are sure to love, Sky Watcher Esprit 150mm ED Triplet APO Refractor delivers a myriad of impressive features. This from Sky Watcher contains a three-component air spaced objective lens construction as well as a two-part field corrector that provides an even field across the imaging plane. Plus, with its rock-hard focuser and Helinear Track focusing technology, Sky Watcher Esprit 150mm Refracting Telescope offers the ultimate durability with no image shift. For an incredible way to be sure that you own an optic that vividly presents the stars and beyond, purchase Sky Watcher Esprit 150mm ED Triplet APO Refractor.![]()
Specifications for Sky Watcher Esprit APO Refractor:
| Optical Design: | Refractor |
| Field Flattener: | Included, Thread-on |
| Aperture: | 150 mm (5.9 in) |
| Focal Length: | 1050 mm (41 in) |
| Focal Ratio: | 7 |
| Finderscope: | 9x50, Erect-Image, Right-angle |
| Diagonal: | 2 in. Dielectric Coatings |
| Tube Rings: | With 3 in., CGE Style, Dovetail Plate |
| Highest Useful Magnification: | 354 x |
| Lowest Useful Magnification: | 21 x |
| Limiting Stellar Magnitude: | 13.4 |
| Rayleigh Resolution: | 0.93 Arc Seconds |
| Dawes Resolution: | 0.77 Arc Seconds |
| Light Gathering Power (Compared to Human Eye): | 459 x |
| Optical Coatings: | Fully Multi-coated |
| Fully Illuminated Field: | 43 mm (1.69 in) |
| Optical Tube Length: | 39 in. (991 mm) |
| Optical Tube Weight: | 32 lb. (15 kg) |
| OTA Weight: | 32 lb. |
| OTA Length: | 40.5 in. Extended, 36.875 in. Retracted |
| Back Focus: | 100 mm |
Features of Sky Watcher Esprit 150mm Refracting Telescope:
- 150 mm Apochromatic 3-element Refractor
- 1050 mm (f/7)
- 3.0 in. Focuser with Micro Focus
- Canon Camera Adapter
- Aluminum Foam Lined Case
- 43mm Image Circle
Package Contents:
- Sky Watcher Esprit 150mm ED Triplet APO Refractor