Tap Tap to Zoom
- Color:
- Olive Drab
- Bag Size:
- Long
- Temperature Rating:
- 15 - 25 Fahrenheit
- Zipper Type:
- Double Slider
- Packed Size:
- 20x16 in
- Condition:
- New
Code: 1BO-SI-SFD-51734920OV
MPN: 51734920OV
UPC: 34179001445
Product Info for Slumberjack South Fork Sleeping Bag
Our South Fork sleeping bag is your next camping staple. Made with heavy brown duck outer and a cotton flannel liner, you will stay warm through the night. The two-way self-repairing zipper is great to zip two bags together. Easy to clean with machine washable fabrics, and elastic straps for easy transport and storage.![]()
Specifications for Slumberjack South Fork Sleeping Bag:
| Manufacturer: | Slumberjack |
| Color: | Olive Drab |
| Bag Size: | Long |
| Temperature Rating: | 15 - 25 Fahrenheit |
| Bag Shape: | Rectangular |
| Zipper Type: | Double Slider |
| Lining Material: | Cotton Flannel |
| Insulation: | Slumberloft |
| Insulation Weight: | 80 |
| Gender: | Unisex |
| User Height: | 80 in |
| Shoulder Girth: | 78 in |
| Foot Girth: | 78 in |
| Hip Girth: | 78 in |
| EN Lower Limit Rating: | 15 |
| Packed Size: | 20x16 in |
| Weight: | 10.3 lb |
| Age Group: | Adults |
| Condition: | New |
| Application: | Camping, Backpacking |
| Fabric/Material: | Cotton Twill |
| Sleeping Bag Size | Long |
|---|---|
| Weight | 10.3 lb |
| Shoulder Girth | 78 in |
| Foot Girth | 78 in |
| Hip Girth | 78 in |
| User Height | 80 in |
Features of Slumberjack South Fork 15-25 Degrees Sleeping Bag
- Oversized bag for a comfortable night's sleep
- Brushed cotton twill shell fabric
- Brushed cotton flannel lining fabric
- Self-repairing two-way main zipper
- Attached elastic straps for easy transport & storage
- Machine washable fabrics
Package Contents:
- Slumberjack South Fork Sleeping Bag
Slumberjack South Fork Sleeping Bag Orderable Models
List of Orderable Models
- Slumberjack South Fork Sleeping Bag, 15/25 Degrees, Olive, Long, 51734920OV , MPN: 51734920OV , UPC: 34179001445 , Code: 1BO-SI-SFD-51734920OV