Tap Tap to Zoom
- Application:
- Casual
- Frame Color:
- Matte Tortoise
- Lens Color:
- Brown
- Polarized:
- Yes
- Photochromic:
- No
- Temple Design:
- Wire Spatula
- Lens Material:
- Glass ChromaPop
Code: KX-USG-GCSSMT-205881N9P57L5
MPN: 205881N9P57L5
UPC: 716736839455
Product Info for Smith Optics Guide Choice Sunglasses
The Smith Guide's Choice S builds on our bestselling Guide's Choice sunglasses with a smaller-sized frame to fit more faces. We're talking the same timeless style, top-notch materials, and high-quality polarized ChromaPop optics that have set the standard in polarized fishing sunglasses. Wide temples and a performance wrap ensure superior coverage while premium spring hinges, plus non-slip nose and temple pads, provide a secure, comfortable fit. Whether you're headed for the water or simply hitting the road, the Guide's Choice S is the daily driver you can always count on for the style, comfort, and crisp view to pursue your thrill.![]()
Specifications for Smith Optics Guide Choice Sunglasses:
| Manufacturer: | Smith Optics |
| Application: | Casual |
| Temple Length: | 120 mm |
| Age Group: | Adults |
| Gender: | Unisex |
| Frame Color: | Matte Tortoise |
| Lens Color: | Brown |
| Polarized: | Yes |
| Photochromic: | No |
| OTG: | No |
| Temple Design: | Wire Spatula |
| Frame Type: | Lightweight |
| Frame Material: | Evolve |
| Lens Shape: | Square |
| Lens Material: | Glass ChromaPop |
| Lens Finish: | Anti-Reflective Coating |
| Horizontal Frame Measurement: | 58 mm |
| Vertical Frame Measurement: | 41 mm |
| Distance Between Lenses: | 14 mm |
Features of Smith Optics Guide Choice Sunglasses
- ChromaPop polarized lenses cut glare and enhance color and contrast
- ChromaPop Glass polarized lenses cut glare and enhance color and contrast while being highly scratch-resistant
- Lightweight, scratch-resistant Techlite polarchromic glass lenses option cut glare and adapt to ever-changing light conditions
- Smudge and moisture-resistant coatings for easy cleaning and clear optics
- Fit / Integration Small to medium fit, small coverage
- 8-base lens curvature
- Wraparound fit
- Megol temples and nose pads provide non-slip grip so glasses stay put
- Spring hinges self-adjust to your face for a customized fit
- Evolve bio-based frame material is lightweight and durable
Package Contents:
- Smith Optics Guide Choice Sunglasses
- Hard Case
- Integrated Detachable Sunglass Leash
- Microfiber Pouch
Smith Optics Guide Choice Sunglasses Orderable Models
List of Orderable Models
- Smith Optics Guides Choice S Sunglasses, Matte Tortoise Frame, Polarized Brown Lens, 205881N9P57L5 , MPN: 205881N9P57L5 , UPC: 716736839455 , Code: KX-USG-GCSSMT-205881N9P57L5
Smith Optics Guide Choice Sunglasses Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Smith Optics Guides Choice S Sunglasses, Matte Tortoise Frame, Polarchromic Copper Lens, 205881N9P57I2 , MPN: 205881N9P57I2 , UPC: 716736839448 , Code: KX-USG-GCSSMT-205881N9P57I2