Tap Tap to Zoom
This page is for information purpose only
Opticsplanet, Inc. does not sell firearms and does not have a Federal Firearms License (FFL).
Product Info for Smith & Wesson 386 Night Guard Revolver, .357 Magnum, 2.5in barrel
The Night Guard series are short-barrel, compact, double-action revolvers built especially for personal defense and concealed carry. They employ advanced construction and design features, and they share a common configuration across three different frame sizes and six different chamberings. Features include an all matte black finish, front tritium night sight and Pachmyer synthetic rubber grips.![]()
Specifications for Smith & Wesson 386 Night Guard Revolver, .357 Magnum, 2.5in barrel:
| Manufacturer: | Smith & Wesson |
| Gun Make: | Smith & Wesson |
| Gun Model: | Smith & Wesson Model 386 Night Guard |
| Gun Type: | Revolver |
| Caliber: | .357 Magnum |
| Barrel Length: | 2.5 in |
| Material: | Black Synthetic |
| Sight Configuration: | Tritium Front, Fixed Notch Rear |
| Action Type: | Revolver |
| Safety Type: | Hammer Block |
| Trigger Action: | Double-Action (DA/SA) |
| Production Year: | 2008 - 2012 |
| Weight: | 24.5 oz |
| Length: | 7.6 in |
| Muzzle Velocity: | 1130 ft/s |
| Housing/Frame Material: | Alloy |
| Magazine Capacity: | 7 Round |
| Muzzle Energy: | 448 ft-lbs |
Package Contents:
- Smith & Wesson 386 Night Guard Revolver, .357 Magnum, 2.5in barrel
Smith & Wesson 386 Night Guard Revolver, .357 Magnum, 2.5in barrel Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Smith & Wesson 386 Night Guard Revolver, .357 Magnum, 2.5in barrel, matte black scandium alloy frame, black synthetic grip, revolving chamber, tritium front, fixed notch rear, 7 round magazine, SW-386 NG-1-FRRMPG , MPN: SW-386 NG-1-FRRMPG , Code: SN-FH2-SW386NG-SW-386-NG-1-FRRMPG























































