Tap Tap to Zoom
This page is for information purpose only
Opticsplanet, Inc. does not sell firearms and does not have a Federal Firearms License (FFL).
Product Info for Smith & Wesson 396 Revolver, .44 Special, 3.125in barrel
A member of the Airlite series, the Model 396 Ti Mountain Lite 'L'-frame revolver features a 3.125 inch barrel with stainless liner and Hi-Viz front sight, aluminum alloy frame with titanium cylinder, matte stainless/gray finish and Hogue Bantam grips.![]()
Specifications for Smith & Wesson 396 Revolver, .44 Special, 3.125in barrel:
| Manufacturer: | Smith & Wesson |
| Gun Make: | Smith & Wesson |
| Gun Model: | Smith & Wesson Model 396 L-Frame Revolver 3.125in |
| Gun Type: | Revolver |
| Caliber: | .44 Special |
| Barrel Length: | 3.125 in |
| Material: | Hogue bantam |
| Sight Configuration: | Fiber Optic Front, Adjustable V-Notch Rear |
| Action Type: | Revolver |
| Safety Type: | No Manual Safety |
| Trigger Action: | Double-Action (DA/SA) |
| Production Year: | 2001 - 2004 |
| Weight: | 18 oz |
| Length: | 8.125 in |
| Muzzle Energy: | 346 ft-lbs |
| Magazine Capacity: | 5 Round |
| Muzzle Velocity: | 883 ft/s |
| Housing/Frame Material: | Aluminum Alloy |
Package Contents:
- Smith & Wesson 396 Revolver, .44 Special, 3.125in barrel
Smith & Wesson 396 Revolver, .44 Special, 3.125in barrel Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Smith & Wesson 396 Revolver, .44 Special, 3.125in barrel, aluminum alloy frame, Hogue bantam grip, revolving chamber, fiber optic front, adj. V-notch rear, 5 round magazine, SW-396-1-FRRMPG , MPN: SW-396-1-FRRMPG , Code: SN-FH2-SW396-SW-396-1-FRRMPG






































