Tap Tap to Zoom
This page is for information purpose only
Opticsplanet, Inc. does not sell firearms and does not have a Federal Firearms License (FFL).
Product Info for Smith & Wesson 49 Bodyguard Revolver, .38 Special, 2in barrel
This steel frame revolver was introduced as the Model 49 Bodyguard in 1959. It was built on the 'J' frame and had a partially shrouded hammer. This gun was a modification of a basic Chief Special revolver intended for concealed carry.![]()
Specifications for Smith & Wesson 49 Bodyguard Revolver, .38 Special, 2in barrel:
| Manufacturer: | Smith & Wesson |
| Gun Make: | Smith & Wesson |
| Gun Model: | Smith & Wesson Model 49 Bodyguard |
| Gun Type: | Revolver |
| Caliber: | .38 Special |
| Barrel Length: | 2 in |
| Material: | Checkered Walnut w/Medallion |
| Sight Configuration: | Ramp Front, Square Notch Rear |
| Action Type: | Revolver |
| Trigger Action: | Double-Action (DA/SA) |
| Production Year: | 1959 - 1996 |
| Weight: | 20.5 oz |
| Length: | 6.375 in |
| Muzzle Velocity: | 668 ft/s |
| Housing/Frame Material: | Steel |
| Muzzle Energy: | 157 ft-lbs |
| Magazine Capacity: | 5 Round |
Package Contents:
- Smith & Wesson 49 Bodyguard Revolver, .38 Special, 2in barrel
Smith & Wesson 49 Bodyguard Revolver, .38 Special, 2in barrel Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Smith & Wesson 49 Bodyguard Revolver, .38 Special, 2in barrel, blued finish steel frame, checkered walnut w/medallion grip, revolving chamber, ramp front, square notch rear, 5 round magazine, SW-49 Bodyguard-1-FRRMPG , MPN: SW-49 Bodyguard-1-FRRMPG , Code: SN-FH2-SW49BG-SW-49-BODYGUARD-1-FRRMPG



























































